BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Muzeul Național de Artă Timișoara marchează Ziua Internațională a Muzeelor prin acces gratuit pentru public

Muzeul Național de Artă Timișoara marchează Ziua Internațională a Muzeelor prin acces gratuit pentru public

banatmedia de banatmedia
15 mai 2025
in Cultură
0
Share on FacebookShare on Twitter

Cu ocazia Zilei Internaționale a Muzeelor, sărbătorită anual, la nivel mondial, în data de 18 mai, Muzeul Național de Artă Timișoara, instituție de cultură subordonată Consiliului Județean Timiș, oferă acces gratuit vizitatorilor în weekendul 17 – 18 mai 2025.

Inițiată de Consiliul Internațional al Muzeelor (ICOM) în anul 1977, Ziua Internațională a Muzeelor a fost creată cu scopul de a atrage atenția publicului asupra rolului important pe care muzeele îl joacă în dezvoltarea societății, ca spații de educație, dialog, de conservare și promovare a patrimoniului cultural.

S-ar putea să-ți placă și:

Muzeul Satului Bănățean Timișoara inaugurează expoziția permanentă „Povești din vârful casei. Țigle, lut și meșteșug”

Muzeul Satului Bănățean Timișoara inaugurează expoziția permanentă „Povești din vârful casei. Țigle, lut și meșteșug”

26 iun. 2026
Schimbare la conducerea Teatrului German de Stat Timișoara. Lucian Vărșăndan se retrage după cinci ani de mandat

Schimbare la conducerea Teatrului German de Stat Timișoara. Lucian Vărșăndan se retrage după cinci ani de mandat

23 iun. 2026

Muzeul Național de Artă Timișoara susține această inițiativă printr-un program de două zile, cu acces gratuit pentru toate categoriile de public. Participarea la actul de cultură trebuie să fie accesibilă tuturor, iar muzeul – un loc unde fiecare persoană, indiferent de vârstă, statut sau pregătire, să se poate simți binevenită și reprezentată.

Vizitatorii sunt invitați să (re)descopere gratuit cele cinci expoziții temporare: „Cerul, Pământul și Cuvântul. O retrospectivă Virginia Baz Baroiu”, „Utopie și cercetare. Grupurile experimentale timișorene 111 și Sigma (1966–1981)”, „145 de ani de relații diplomatice bilaterale dintre România și Italia”, „Bufetul Simțurilor @ Galeria ARCADA” și „MUNDUS – Doru Tulcan. Expoziție de fotografie și film, 1981–2024”. De asemenea, în circuitul muzeal pot fi vizitate și expozițiile permanente: „Corneliu Baba – O privire de aproape”, „Artă Bănățeană și Artă Modernă Românească – Dialoguri multiculturale secolele XVII–XX”, respectiv „Artă Europeană – Fondul Ormos Zsigmond, secolele XV–XVIII”.

Accesul publicului va fi gratuit în ambele zile, între orele 13:00 și 21:00.

Tags: Muzeul Național de Artă Timișoara
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Muzeul Satului Bănățean Timișoara inaugurează expoziția permanentă „Povești din vârful casei. Țigle, lut și meșteșug”

Muzeul Satului Bănățean Timișoara inaugurează expoziția permanentă „Povești din vârful casei. Țigle, lut și meșteșug”

de banatmedia
26 iun. 2026
0

Muzeul Satului Bănățean Timișoara și Consiliul Județean Timiș invită publicul marți, 30 iunie, de la ora 17:00, la vernisajul expoziției...

Schimbare la conducerea Teatrului German de Stat Timișoara. Lucian Vărșăndan se retrage după cinci ani de mandat

Schimbare la conducerea Teatrului German de Stat Timișoara. Lucian Vărșăndan se retrage după cinci ani de mandat

de banatmedia
23 iun. 2026
0

Managerul Teatrului German de Stat Timișoara, Lucian Vărșăndan, își va încheia mandatul începând cu data de 1 septembrie 2026. Anunțul...

Premieră la Muzeul Național al Banatului: arheologia devine accesibilă prin atingere

Premieră la Muzeul Național al Banatului: arheologia devine accesibilă prin atingere

de banatmedia
16 iun. 2026
0

Muzeul Național al Banatului (MNaB) în parteneriat cu TactileLibrary® Research Center din cadrul Universității de Vest din Timișoara și cu...

Tabără de sculptură la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara

Tabără de sculptură la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara

de banatmedia
12 iun. 2026
0

Muzeul Satului Bănățean Timișoara, în colaborare cu Centrul de Voluntariat Reșița și cu sprijinul Consiliului Județean Timiș, organizează prima ediție...

Știrea următoare
Razie de amploare în Pecica/Video

Femeie din Timiș atacată de câinele unui vecin

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro