BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Rata șomajului în județul Timiș rămâne scăzută, dar numărul disponibilizărilor este în creștere

Doar 1 din 100 de timișeni este șomer: date AJOFM 2025

banatmedia de banatmedia
12 ian. 2026
in Actualitate
0
Share on FacebookShare on Twitter

AJOFM Timiș prezintă indicatorii pieței muncii la finalul anului 2025 din județul nostru, înregistrând o rată a șomajului de 1,04%.

Pe categorii de gen, rata șomajului este de 1,27% în rândul femeilor și 0,87% în rândul bărbaților.

S-ar putea să-ți placă și:

O nouă șansă la incluziune: DGASPC Timiș a inaugurat Centrul de zi pentru persoane adulte cu dizabilități din Lugoj

O nouă șansă la incluziune: DGASPC Timiș a inaugurat Centrul de zi pentru persoane adulte cu dizabilități din Lugoj

15 iun. 2026
Gazul va fi oprit timp de 13 ore pe mai multe străzi din Timișoara. Anunțul companiei Delgaz Grid

Verificările și reviziile instalațiilor de utilizare a gazelor naturale sunt esențiale pentru siguranța locuinței

15 iun. 2026

La data de 31.12.2025, în evidențele instituției erau înregistrați 3.507 șomeri, 1.932 persoane șomeri indemnizați și 1.575 persoane șomeri neindemnizați.

În ceea ce privește analiza pe grupe de vârstă și studii, cea mai mare pondere a șomerilor se înregistrează în rândul persoanelor de peste 55 de ani (28%), urmate de grupa de vârstă 40-49 de ani (24,69%). Cu privire la nivelul de instruire, 58,51% dintre persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă au studii primare, gimnaziale sau profesionale, în timp ce 16,08% au studii superioare.

Cele mai multe persoane înregistrate aparțin de Agenția Locală Timișoara (1.633), urmată de Lugoj (463) și Sânnicolau Mare (363).

La finalul anului, în luna decembrie, au fost înregistrate 1.211 locuri de muncă vacante de către angajatori. Dintre acestea, marea majoritate (1.101) provin din sectorul privat.

”Anul 2025 a fost marcat de o stabilitate relativă a pieței muncii în județul Timiș, cu o tendință de scădere în prima jumătate a anului, urmată de o ușoară creștere spre final. Cel mai mare număr de șomeri a fost înregistrat în luna ianuarie (3.557 persoane). Nivelul cel mai scăzut a fost atins în luna iunie, când în evidențele noastre figurau 3.248 de șomeri. Aceasta a reprezentat o scădere de aproximativ 8,68% față de începutul anului, reflectând o piață a muncii ciclică, dar stabilă.” a declarat directorul executiv, Roxana Kașai.

Tags: AJOFMsomeritimis
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

O nouă șansă la incluziune: DGASPC Timiș a inaugurat Centrul de zi pentru persoane adulte cu dizabilități din Lugoj

O nouă șansă la incluziune: DGASPC Timiș a inaugurat Centrul de zi pentru persoane adulte cu dizabilități din Lugoj

de banatmedia
15 iun. 2026
0

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Timiș a inaugurat, astăzi, 15 iunie 2026, Centrul de zi pentru persoane...

Gazul va fi oprit timp de 13 ore pe mai multe străzi din Timișoara. Anunțul companiei Delgaz Grid

Verificările și reviziile instalațiilor de utilizare a gazelor naturale sunt esențiale pentru siguranța locuinței

de banatmedia
15 iun. 2026
0

Siguranța este o prioritate pentru Delgaz Grid care subliniază importanța verificării și reviziei instalațiilor interioare de utilizare a gazelor naturale...

Primăria Timișoara asigură peste 4 milioane de lei pentru transformarea „Școlii Mici” din Plopi într-o grădiniță modernă

Primăria Timișoara asigură peste 4 milioane de lei pentru transformarea „Școlii Mici” din Plopi într-o grădiniță modernă

de banatmedia
15 iun. 2026
0

Municipiul Timișoara, prin Administrația pentru Sănătate și Educație, asigură 4,3 milioane de lei din bugetul local pentru transformarea „Școlii Mici”...

Tunelurile de pe autostrada A1 Margina–Holdea avansează rapid: lucrările au depășit 40% din stadiul fizic

Tunelurile de la Margina–Holdea avansează accelerat: „luminița” de la capătul Autostrăzii A1 se apropie cu 250 de metri

de banatmedia
15 iun. 2026
0

Lucrările la sectorul lipsă al Autostrăzii A1 Lugoj–Deva, între Margina și Holdea, înaintează într-un ritm susținut, autoritățile anunțând că proiectul...

Știrea următoare
Piața Traian intră în renovare: contract de regenerare urbană semnat

Piața Traian intră în renovare: contract de regenerare urbană semnat

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro