BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
WOLF – De la decorativ la funcționalitate. Eveniment de închidere și lansarea catalogului expoziției la Muzeul Național de Artă Timișoara

WOLF – De la decorativ la funcționalitate. Eveniment de închidere și lansarea catalogului expoziției la Muzeul Național de Artă Timișoara

banatmedia de banatmedia
16 mart. 2026
in Cultură
0
Share on FacebookShare on Twitter

Muzeul Național de Artă Timișoara și Consiliul Județean Timiș invită publicul joi, 19 martie 2026, de la ora 17.00, la evenimentul de închidere al expoziției „WOLF – De la decorativ la funcționalitate”, găzduită în Galeria L a Palatului Baroc. Momentul va fi marcat de lansarea catalogului expoziției, publicație care reunește documentația, cercetarea și studiul dedicate unuia dintre cei mai importanți arhitecți bănățeni ai perioadei interbelice, Michael Wolf.

Deschisă publicului începând cu luna decembrie 2025, expoziția a propus o incursiune în opera uneia dintre figurile centrale ale arhitecturii locale, punând în lumină rolul pe care Michael Wolf l-a avut în transformarea Timișoarei într-un oraș modern și cosmopolit în prima jumătate a secolului XX. Proiectul curatorial urmărește procesul de transformare urbană a orașului în această perioadă, arătând modul în care creația arhitectului reflectă trecerea de la estetica decorativă la o arhitectură modernă, orientată spre funcționalitate. Prin numeroasele sale proiecte rezidențiale și publice, Wolf a contribuit la redefinirea imaginii orașului și la consolidarea caracterului său cosmopolit.

S-ar putea să-ți placă și:

Premieră la Muzeul Național al Banatului: arheologia devine accesibilă prin atingere

Premieră la Muzeul Național al Banatului: arheologia devine accesibilă prin atingere

16 iun. 2026
Tabără de sculptură la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara

Tabără de sculptură la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara

12 iun. 2026

Exoziția s-a desfășurat în contextul aniversării a 100 de ani de la Exposition internationale des arts décoratifs et industriels modernes, moment care a consacrat stilul Art Deco pe plan internațional, o estetică ce se regăsește frecvent și în creația arhitectului. Totodată, expoziția continuă direcția de cercetare inițiată de proiectul multianual Baroque Reloaded, dedicat reinterpretării patrimoniului baroc al orașului în dialog cu modernitatea.

Expoziția reunește machete tridimensionale ale unor clădiri reprezentative, fotografii de epocă și contemporane, planuri arhitecturale și documente de arhivă care ilustrează evoluția arhitecturală a Timișoarei și contribuția lui Michael Wolf la configurarea peisajului urban al Banatului. Prin această abordare, proiectul expozițional și-a propus să stimuleze interesul publicului pentru istoria orașului și pentru patrimoniul arhitectural care definește spațiul urban contemporan. Potrivit curatorului expoziției, Alexandru Babușceac, expoziția poate fi privită și ca „un instrument de analiză culturală, un punct de intersecție între ornament și rigoare, între memoria artistică și aspirațiile unei urbe aflate în plin proces de revitalizare a patrimoniului arhitectural”.

Proiectul a fost realizat în parteneriat cu Universitatea Politehnica Timișoara – Facultatea de Arhitectură și Urbanism, Atelierul Non-Formal de Planificare Spațială, Arhivele Naționale ale României – județul Timiș, Biblioteca Județeană Timiș „Sorin Titel”, Asociația Temporar – Tur de Arhitectură și Muzeul Presei „Sever Bocu”. Machetele prezentate în expoziție au fost realizate cu implicarea studenților de la Facultatea de Arhitectură și Urbanism, contribuind la o abordare educațională și colaborativă a proiectului.

„Colaborarea cu mediul universitar este esențială pentru activitatea muzeului. Ne dorim să menținem o relație apropiată cu studenții și cu mediul artistic emergent, iar proiecte precum acesta demonstrează cât de important este dialogul dintre instituțiile culturale și universități. În acest sens, pentru MNArT, anul 2026 reprezintă anul colaborărilor cu mediul universitar timișorean pentru a crea noi contexte de întâlnire între patrimoniu, cercetare și creația contemporană”, a declarat managerul Muzeul Național de Artă Timișoara, Filip Petcu.

Expoziția „WOLF – De la decorativ la funcționalitate” rămâne deschisă până duminică, 22 martie 2026.

Tags: expozitieMuzeul de Artă
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Premieră la Muzeul Național al Banatului: arheologia devine accesibilă prin atingere

Premieră la Muzeul Național al Banatului: arheologia devine accesibilă prin atingere

de banatmedia
16 iun. 2026
0

Muzeul Național al Banatului (MNaB) în parteneriat cu TactileLibrary® Research Center din cadrul Universității de Vest din Timișoara și cu...

Tabără de sculptură la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara

Tabără de sculptură la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara

de banatmedia
12 iun. 2026
0

Muzeul Satului Bănățean Timișoara, în colaborare cu Centrul de Voluntariat Reșița și cu sprijinul Consiliului Județean Timiș, organizează prima ediție...

Banatul își celebrează diversitatea. Festivalul Etniilor revine la Timișoara cu dansuri, muzică și tradiții din nouă comunități

Banatul își celebrează diversitatea. Festivalul Etniilor revine la Timișoara cu dansuri, muzică și tradiții din nouă comunități

de banatmedia
05 iun. 2026
0

Timișoara va deveni, în 14 iunie, capitala multiculturalității bănățene, odată cu desfășurarea celei de-a XXV-a ediții a Festivalului Etniilor, unul...

Casa Liszka, o poveste din Lugojul secolului al XIX-lea

Casa Liszka, o poveste din Lugojul secolului al XIX-lea

de banatmedia
03 iun. 2026
0

În Lugoj există un tavan care a ascultat mai multe povești decât un oraș întreg. Sub el s-au cântat partituri,...

Știrea următoare
„O lume într-o picătură”, eveniment la Muzeul Apei dedicat Zilei Mondiale a Poeziei și Zilei Mondiale a Apei

„O lume într-o picătură”, eveniment la Muzeul Apei dedicat Zilei Mondiale a Poeziei și Zilei Mondiale a Apei

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro