BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Reabilitarea pasajului de pe strada Polonă începe abia la sfârșitul acestui an

Se face încă un pas pentru construcția primului pod rutier peste Bega după Revoluție

banatmedia de banatmedia
29 aug. 2024
in Administrație
0
Share on FacebookShare on Twitter

Primăria Municipiului Timișoara începe exproprierea terenurilor necesare pentru construirea podului Solventul – primul pod construit în Timișoara după mai bine de 30 de ani.

Investiție strategică a Primăriei Timișoara, pentru că alături de pasajul Solventul și de drumul peste platforma industrială reprezintă cheia pentru traficul din oraș, podul necesită despăgubirea a nouă proprietari de terenuri intravilane din zonă. Viceprimarul Ruben Lațcău, specialiști din Primărie și reprezentanții firmei responsabile cu exproprierea s-au întâlnit cu proprietarii  pentru a discuta despre procedură și pentru a stabili detaliile.

S-ar putea să-ți placă și:

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

11 iun. 2026
Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

10 iun. 2026

“O investiție majoră precum podul Solventul vine și cu supărări, nimeni nu vrea să plece de unde și-a construit casa, dar oamenii au înțeles importanța lucrărilor și vom discuta zilnic cu ei, dacă va fi nevoie, pe durata exproprierii. Suma pe care o va primi fiecare proprietar va fi stabilită de un expert independent. Primăria nu poate interveni asupra cuantumului despăgubirii în niciun fel, primăria doar achită sumele de la bugetul local. Expertul se va raporta la grilele notariale, la care poate adăuga un anumit prejudiciu, potrivit legii. Dacă vor exista nemulțumiri, proprietarii pot merge în instanță, dar procesele nu vor bloca investiția pentru că legea este clară: se expropriază pe sumele stabilite și încep lucrările”, a declarat viceprimarul Ruben Lațcău.

Exproprierea terenurilor necesare pentru realizarea podului Solventul este realizată în baza legii 255/2010. Suprafața totală care va fi expropriată este de peste 2,2 hectare, cea mai mare parte aflându-se în proprietatea CEREALCOM SA.

În paralel, Primăria Municipiului Timișoara avansează cu documentațiile necesare, după ce Agenția de Mediu a anunțat că terenul de pe fosta platformă industrială Solventul este contaminat. Municipalitatea a găsit soluții tehnice pentru a nu exista suprapuneri cu zona contaminată și, în prezent, este așteptat avizul de mediu, după care urmează eliberarea autorizației de construire.

Primul pod construit peste Bega după mai bine de 30 de ani are un cost estimat de aproximativ 220 de milioane de lei și este proiect prioritar al Primăriei pentru atragerea de fonduri europene.

banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

de banatmedia
11 iun. 2026
0

Vicepreședintele Consiliului Județean Timiș, Alexandru Iovescu, susține că problema locurilor de parcare din zona Spitalului Clinic Județean de Urgență trebuie...

Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

de banatmedia
10 iun. 2026
0

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul prin care face serviciile publice mai ușor de accesat și folosit de la distanță. În...

Licitația Primăriei Timișoara pentru 10 troleibuze noi a atras două oferte

Licitația Primăriei Timișoara pentru 10 troleibuze noi a atras două oferte

de banatmedia
08 iun. 2026
0

Primăria Municipiului Timișoara continuă investițiile în modernizarea transportului public și creșterea calității serviciilor oferite călătorilor. Licitația organizată de municipalitate pentru...

Intervenții la clădirea de pe Loga 52 pentru a deveni grădiniță cu program prelungit

Intervenții la clădirea de pe Loga 52 pentru a deveni grădiniță cu program prelungit

de banatmedia
08 iun. 2026
0

Vila de pe Bulevardul Loga nr. 52, recuperată de Primăria Municipiului Timișoara în urma unui parcurs juridic îndelungat, va fi...

Știrea următoare
Tragedie la Timișoara. O femeie a căzut sub tramvai, care i-a tăiat o mână

Tragedie la Timișoara. O femeie a căzut sub tramvai, care i-a tăiat o mână

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro