BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Aproape 63.000 de consultații de oncologie, hematologie și îngrijiri paliative, în 2025. Peste 4.000 de pacienți noi au apelat la serviciile Asociației OncoHelp

Aproape 63.000 de consultații de oncologie, hematologie și îngrijiri paliative, în 2025. Peste 4.000 de pacienți noi au apelat la serviciile Asociației OncoHelp

banatmedia de banatmedia
21 ian. 2026
in Actualitate
0
Share on FacebookShare on Twitter

Aproape două treimi dintre tratamentele de chimio și radioterapie făcute în Timișoara au avut loc, în 2025, în cadrul Asociației OncoHelp – Centrul de Oncologie OncoHelp.


Anul trecut, peste 9.000 de pacienți unici au fost internați în Spitalul Universitar al Asociației, iar în Ambulatoriu au fost consultați peste 10.000 de bolnavi. Toate serviciile medicale, de la consultații și investigații până la tratamente complexe, radioterapie și chimioterapie, au fost oferite gratuit.

S-ar putea să-ți placă și:

O nouă șansă la incluziune: DGASPC Timiș a inaugurat Centrul de zi pentru persoane adulte cu dizabilități din Lugoj

O nouă șansă la incluziune: DGASPC Timiș a inaugurat Centrul de zi pentru persoane adulte cu dizabilități din Lugoj

15 iun. 2026
Gazul va fi oprit timp de 13 ore pe mai multe străzi din Timișoara. Anunțul companiei Delgaz Grid

Verificările și reviziile instalațiilor de utilizare a gazelor naturale sunt esențiale pentru siguranța locuinței

15 iun. 2026

„Din păcate, cifrele de anul trecut arată dimensiunea reală a nevoii de servicii oncologice. Sunt aproape 63.000 de consultații făcute în Ambulatoriul Asociației OncoHelp. Acestora li se adăugă peste 35.000 de spitalizări de zi, doar pe zona de oncologie medicală, și asta pentru că mai avem spitalizări de zi și pe serviciile de gastroenterologie, hematologie și paliație. Avem, însă, și un număr mare pe spitalizare continuă: sunt peste 7000 de internări pentru pacienți care au avut nevoie de îngrijire medicală permanentă și monitorizare atentă. Ultimii ani au adus o creștere a numărului de pacienți cu boli oncologice. Anul trecut, am înregistrat peste 4.000 de pacienți noi, care s-au adăugat celor pe care îi avem deja în tratament. În România vorbim despre 100.000 de noi cazuri anual. Și, în continuare, constatăm un deficit nu doar de medici, ci și de unități sanitare. În fiecare an avem rezidenți în oncologie. Și asta în condițiile în care, în ultimii 10 ani, la OncoHelp, am format aproape 100 de noi medici oncologi”, spune dr. Valeriu Borugă, manager Asociația OncoHelp – Centrul de Oncologie OncoHelp Timișoara.

Cel mai des tratate boli oncologice au continuat să fie și în 2025 cancerul de sân și cel pulmonar. Acestora li se adaugă, însă, și cancerele din sfera digestivă, care au început să fie tot mai numeroase.


În cadrul Asociației OncoHelp – Centrul de Oncologie OncoHelp sunt oferite consulturi și tratamente de oncologie medicală, radioterapie internă și externă, hematologie, îngrijiri paliative, investigații de endoscopie digestivă superioară și inferioară, imagistică medicală, inclusiv investigații de computer tomograf, RMN, ecografie medicală și mamografie, consiliere psihologică, cardiologie, consiliere genetică, precum și servicii de îngrijire la domiciliu.

În ceea ce privește radioterapia, anul trecut au fost făcute aproape 38.000 de ședințe. Această cifră include radioterapie IMRT, radioterapie stereotactică, brahiterapie, dar și alte tratamente realizate cu ajutorul acceleratorului liniar.


„De multe ori, ședințele de radioterapie trebuie făcute zilnic, timp de cateva săptămani uneori. Nu puțini sunt cei care nu au cum să ajungă la Timișoara: sunt din alte județe sau sunt din Timiș, dar sunt greu deplasabili. De aceea, acestora le dăm posibilitatea să stea în Centrul de Radioterapie. Anul trecut, am avut câteva sute de pacienți cărora le-am asigurat regim hotelier cu 3 mese pe zi, asta în condițiile în care acestea nu sunt decontate de instituțiile statului. Dar întotdeauna am pus pacientul pe primul loc și am ales să procedăm în acest fel, pentru că, dincolo de cifre, vorbim despre oameni și familii care găsesc aici sprijin, tratament și speranță. La OncoHelp am încercat mereu să arătăm că se poate și altfel. Am considerat și considerăm în continuare că este datoria noastră să ne respectăm chemarea. Credem că trebuie să practicăm medicina nu doar ca o știință exactă, ci și ca o artă a compasiunii și o misiune a sufletului”, spune prof. dr. Șerban Negru, președinte Asociația OncoHelp – Centrul de Oncologie OncoHelp Timișoara.

Începând cu luna decembrie, Asociația OncoHelp a devenit prima unitate sanitară din țară care are în funcțiune 4 acceleratoare liniare. Cel mai nou aparat, de tip TrueBeam, a dus la creșterea capacității de tratament. Aceasta înseamnă, concret, mai puțină așteptare și șanse mai mari ca pacienții să înceapă terapia la timp. Dispozitivul, care este de ultimă generație și unul dintre cele mai performante din țară, permite reducerea duratei terapiei și creșterea preciziei acesteia, fiind folosit inclusiv pentru iradierea unor tumori de dimensiuni reduse.

Tags: oncohelppacientiTimisoara
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

O nouă șansă la incluziune: DGASPC Timiș a inaugurat Centrul de zi pentru persoane adulte cu dizabilități din Lugoj

O nouă șansă la incluziune: DGASPC Timiș a inaugurat Centrul de zi pentru persoane adulte cu dizabilități din Lugoj

de banatmedia
15 iun. 2026
0

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Timiș a inaugurat, astăzi, 15 iunie 2026, Centrul de zi pentru persoane...

Gazul va fi oprit timp de 13 ore pe mai multe străzi din Timișoara. Anunțul companiei Delgaz Grid

Verificările și reviziile instalațiilor de utilizare a gazelor naturale sunt esențiale pentru siguranța locuinței

de banatmedia
15 iun. 2026
0

Siguranța este o prioritate pentru Delgaz Grid care subliniază importanța verificării și reviziei instalațiilor interioare de utilizare a gazelor naturale...

Primăria Timișoara asigură peste 4 milioane de lei pentru transformarea „Școlii Mici” din Plopi într-o grădiniță modernă

Primăria Timișoara asigură peste 4 milioane de lei pentru transformarea „Școlii Mici” din Plopi într-o grădiniță modernă

de banatmedia
15 iun. 2026
0

Municipiul Timișoara, prin Administrația pentru Sănătate și Educație, asigură 4,3 milioane de lei din bugetul local pentru transformarea „Școlii Mici”...

Tunelurile de pe autostrada A1 Margina–Holdea avansează rapid: lucrările au depășit 40% din stadiul fizic

Tunelurile de la Margina–Holdea avansează accelerat: „luminița” de la capătul Autostrăzii A1 se apropie cu 250 de metri

de banatmedia
15 iun. 2026
0

Lucrările la sectorul lipsă al Autostrăzii A1 Lugoj–Deva, între Margina și Holdea, înaintează într-un ritm susținut, autoritățile anunțând că proiectul...

Știrea următoare
Gest cultural de excepție la Timișoara: artistul Bata Marianov donează Consiliului Județean Timiș sculptura „Hambar de sori”

Gest cultural de excepție la Timișoara: artistul Bata Marianov donează Consiliului Județean Timiș sculptura „Hambar de sori”

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro