BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Amenzi de peste 1,4 milioane de lei aplicate de Poliția Locală Timișoara. Sute de proprietari de clădiri, sancționați pentru degradare și lucrări fără autorizație/Foto

Amenzi de peste 1,4 milioane de lei aplicate de Poliția Locală Timișoara. Sute de proprietari de clădiri, sancționați pentru degradare și lucrări fără autorizație/Foto

banatmedia de banatmedia
26 iun. 2026
in Actualitate
0
Share on FacebookShare on Twitter

Polițiștii locali din Timișoara au aplicat, în primele șase luni ale anului 2026, nu mai puțin de 685 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 1.409.000 de lei, în urma controalelor privind disciplina în construcții și întreținerea imobilelor.

Cele mai multe sancțiuni – 427 – au vizat proprietarii care nu și-au întreținut clădirile, multe dintre acestea prezentând fațade degradate, tencuială și elemente decorative desprinse, care reprezentau un pericol pentru pietoni. Conform Hotărârii Consiliului Local nr. 117/2024, proprietarii sunt obligați să mențină imobilele într-o stare corespunzătoare, iar nerespectarea acestei obligații se sancționează cu amenzi între 1.500 și 2.500 de lei.

S-ar putea să-ți placă și:

Se lucrează și noaptea pe DN 59A, în Săcălaz. Șoferii sunt sfătuiți să circule cu prudență

Se lucrează și noaptea pe DN 59A, în Săcălaz. Șoferii sunt sfătuiți să circule cu prudență

26 iun. 2026
Arădenii sunt invitați să învețe cum pot salva o viață. Prima ediție a Maratonului Resuscitării are loc la AFI Arad

Arădenii sunt invitați să învețe cum pot salva o viață. Prima ediție a Maratonului Resuscitării are loc la AFI Arad

26 iun. 2026

Astfel de situații au fost identificate pe mai multe artere din municipiu, printre care Splaiul Tudor Vladimirescu, Calea Torontalului și străzile Iancu Văcărescu, Ghirlandei, Samuil Micu, Eroilor de la Tisa, General Dragalina, Gării, Coriolan Băran, Pop de Băsești, Constantin Titel Petrescu și Amurgului.

În timpul verificărilor, polițiștii locali au descoperit și numeroase lucrări executate fără autorizație sau cu încălcarea prevederilor legale. Printre acestea se numără modificarea neautorizată a fațadei unui imobil și montarea unor firme pe Calea Martirilor, construirea fără autorizație a unui garaj pe strada Nouă și a unei terase pe strada Petuniei.

De asemenea, pe strada Bela Bartok au fost constatate lucrări efectuate fără autorizație și fără avizul Direcției Județene pentru Cultură, într-un imobil aflat într-o zonă protejată, iar pe strada Aurel Cosma au fost realizate recompartimentări interioare fără documentația necesară. Un alt caz a fost identificat pe strada Zugrav Nedelcu, unde o clădire aflată într-o stare avansată de degradare prezenta risc pentru trecători.

Pentru abaterile privind executarea lucrărilor fără autorizație, sancțiunile pot ajunge până la 10.000 de lei, în funcție de gravitatea faptelor.

Poliția Locală Timișoara le recomandă proprietarilor și administratorilor de imobile să obțină toate autorizațiile și avizele prevăzute de lege înainte de începerea lucrărilor și să întrețină corespunzător clădirile, pentru a preveni incidentele și a contribui la protejarea patrimoniului construit și la siguranța cetățenilor.

Tags: amenzipolitia locala
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Se lucrează și noaptea pe DN 59A, în Săcălaz. Șoferii sunt sfătuiți să circule cu prudență

Se lucrează și noaptea pe DN 59A, în Săcălaz. Șoferii sunt sfătuiți să circule cu prudență

de banatmedia
26 iun. 2026
0

Lucrările de modernizare de pe DN 59A continuă în ritm susținut. În perioada 29 iunie – 3 iulie, echipele de...

Arădenii sunt invitați să învețe cum pot salva o viață. Prima ediție a Maratonului Resuscitării are loc la AFI Arad

Arădenii sunt invitați să învețe cum pot salva o viață. Prima ediție a Maratonului Resuscitării are loc la AFI Arad

de banatmedia
26 iun. 2026
0

Fundația pentru SMURD organizează, sâmbătă, 27 iunie, prima ediție a Maratonului Resuscitării la Arad, un eveniment dedicat instruirii gratuite a...

DRDP Timișoara asfaltează șoseaua spre Triplex Confinium

Restricții de circulație pentru camioanele de peste 7,5 tone, din cauza caniculei. Măsura intră în vigoare duminică

de banatmedia
26 iun. 2026
0

Circulația autovehiculelor cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone va fi restricționată duminică, 28 iunie, între orele...

13 percheziții domiciliare într-un dosar privind nerespectarea regimului armelor și al munițiilor și infracțiuni la regimul cinegetic

13 percheziții domiciliare într-un dosar privind nerespectarea regimului armelor și al munițiilor și infracțiuni la regimul cinegetic

de banatmedia
26 iun. 2026
0

În această dimineață, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, sub coordonarea procurorului...

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro