BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Amenzi în valoare de 1.266.500 lei pentru neregulile depistate de ITM Timiș în luna aprilie 2026

Amenzi în valoare de 1.266.500 lei pentru neregulile depistate de ITM Timiș în luna aprilie 2026

banatmedia de banatmedia
08 mai 2026
in Actualitate
0
Share on FacebookShare on Twitter

Inspectorii de muncă din cadrul Inspectoratul Teritorial de Muncă Timiș, sub coordonarea doamnei inspector șef, Ileana Mogoșanu,au desfășurat în perioada 01.04.2026-30.04.2026, o serie de campanii proprii și naționale pentru verificarea modului în care angajatorii respectă prevederile legale în domeniul relațiilor de muncă și a securității și sănătății în muncă a lucrătorilor. Aceste campanii au vizat sectoare economice diverse, cu un accent deosebit pe construcții.

În urma celor 287 controale, s-au aplicat 278 sancțiuni, dintre care 224 avertismente și 54 amenzi, în valoare de 1.266.500lei. Valoarea foarte mare a amenzilor rezultă din aplicarea acestora pentru muncă la negru, fiind depistate 40 persoane care au prestat muncă nedeclarată.

S-ar putea să-ți placă și:

Siguranță  împotriva inundațiilor: lucrările de consolidare a râului Timiș, de la Lugoj până la frontiera cu Serbia, au fost finalizate integral

Siguranță  împotriva inundațiilor: lucrările de consolidare a râului Timiș, de la Lugoj până la frontiera cu Serbia, au fost finalizate integral

17 iun. 2026
Au început lucrările la rețeaua de gaz din estul județului Timiș. Investiție de peste 50 de milioane de lei pentru 13 comune

Au început lucrările la rețeaua de gaz din estul județului Timiș. Investiție de peste 50 de milioane de lei pentru 13 comune

17 iun. 2026

Menționăm faptul că ponderea mare de avertismente aplicate s-a datorat faptului că ITM TIMIȘ pune accent pe prevenție și conștientizarea angajatorilor  privind  respectarea legislației muncii.

În domeniul relațiilor de muncă, inspectorii de muncă ITM TIMIȘ au urmărit respectarea aspectelor legate de angajarea personalului , transmiterea în termen legal a contractelor individuale de muncă în registrul general de evidență a salariaților, durata timpului de muncă și munca suplimentară, precum și acordarea drepturilor salariale la data prevăzută în contractul individual de muncă.

În privința securității și sănătății în muncă, principalele neconformități constatate au vizat  lipsa instruirii lucrătorilor din punct de vedere al SSM, evaluări de riscuri incomplete sau neactualizate.

Doamna inspector șef Ileana Mogoșanu face un apel către toți angajatorii să manifeste responsabilitate și să trateze cu maximă seriozitate obligațiile legale privind relațiile de muncă și protecția lucrătorilor. Respectarea legii înseamnă respect pentru oameni, pentru muncă și pentru un mediu economic sănătos.

Tags: amenziITM
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Siguranță  împotriva inundațiilor: lucrările de consolidare a râului Timiș, de la Lugoj până la frontiera cu Serbia, au fost finalizate integral

Siguranță  împotriva inundațiilor: lucrările de consolidare a râului Timiș, de la Lugoj până la frontiera cu Serbia, au fost finalizate integral

de banatmedia
17 iun. 2026
0

Administrația Bazinală de Apă Banat (ABA Banat) anunță că lucrările din proiectul “Consolidare și reprofilare râu Timiș, pe sectorul Lugoj –...

Au început lucrările la rețeaua de gaz din estul județului Timiș. Investiție de peste 50 de milioane de lei pentru 13 comune

Au început lucrările la rețeaua de gaz din estul județului Timiș. Investiție de peste 50 de milioane de lei pentru 13 comune

de banatmedia
17 iun. 2026
0

Lucrările la una dintre cele mai importante investiții de infrastructură din estul județului Timiș au debutat oficial. Primele săpături pentru...

Alpinistul Horia Colibășanu revine în Karakorum pentru ascensiunea Gasherbrum II

Alpinistul Horia Colibășanu revine în Karakorum pentru ascensiunea Gasherbrum II

de banatmedia
17 iun. 2026
0

Alpinistul român Horia Colibășanu pornește, în această vară, într-o nouă expediție în Munții Karakorum, cu obiectivul Gasherbrum II (8.035 m),...

Timișorenii care nu au cosit buruienile, amendați de Poliția Locală/Foto

Proprietarii de terenuri din extravilanul Timișoarei, invitați să verifice datele cadastrale. Termen limită pentru rectificări: 18 iulie 2026

de banatmedia
17 iun. 2026
0

Primăria Municipiului Timișoara anunță că documentele tehnice ale cadastrului au fost afișate public pentru 39 de sectoare din extravilan, în...

Știrea următoare
Servicii complete și îngrijire gratuită pentru mame și nou-născuți la Noua Maternitate Odobescu din Timișoara

Servicii complete și îngrijire gratuită pentru mame și nou-născuți la Noua Maternitate Odobescu din Timișoara

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro