Ieri, în jurul orei 18.40, polițiști de la Biroul Drumuri Naționale și Europene Caraș-Severin au oprit pentru control, pe DN6, un autoturism înmatriculat în Germania, condus de un cetățean sârb, care, în urma verificărilor efectuate în bazele de date ale Poliției Române, s-a stabilit că era căutat de autoritățile judiciare din Austria, în vederea arestării.
Pe numele bărbatului de 29 de ani era emis un mandat european de arestare în vederea extrădării.
Acesta era căutat de autoritățile din Austria pentru cercetări, fiind bănuit de comiterea unor furturi din autoturisme, în cursul anului 2024.
Bărbatul a fost preluat de polițiștii de la Serviciul de Investigații Criminale, fiind prezentat procurorului de serviciu de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Timișoara, care a emis ordonanța de reținere pentru 24 de ore.
Persoana a fost introdusă în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului, urmând a fi extrădată către autoritățile din Austria, conform procedurii.






