BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Dumbrăvița cere reguli mai dure pentru trotinetele electrice. Propunere legislativă trimisă Parlamentulu

Dumbrăvița cere reguli mai dure pentru trotinetele electrice. Propunere legislativă trimisă Parlamentulu

banatmedia de banatmedia
26 iun. 2026
in Actualitate
0
Share on FacebookShare on Twitter

Consiliul Local Dumbrăvița, cu sprijinul tuturor formațiunilor politice reprezentate în administrația locală, a înaintat Parlamentului României un memoriu prin care solicită adoptarea, în regim de urgență, a unui pachet legislativ destinat creșterii siguranței utilizării trotinetelor electrice pe drumurile și în spațiile publice.

Inițiativa vine pe fondul creșterii numărului de accidente în care sunt implicate trotinetele electrice, în special cele conduse de minori. Reprezentanții administrației locale susțin că legislația actuală nu răspunde suficient riscurilor generate de utilizarea acestor vehicule, mai ales în situațiile în care acestea sunt modificate pentru a depăși limita legală de viteză.

S-ar putea să-ți placă și:

Investiție de 50 de milioane de lei pentru modernizarea Casei Austria din Timișoara/Foto

Investiție de 50 de milioane de lei pentru modernizarea Casei Austria din Timișoara/Foto

26 iun. 2026
Cod galben și portocaliu de caniculă în județul Arad

Aradul intră sub Cod Roșu de caniculă. Temperaturile vor urca până la 40 de grade

26 iun. 2026

Potrivit memoriului, unul dintre motivele care au stat la baza demersului este un accident grav petrecut recent în Dumbrăvița, în care a fost implicat un minor, dar și statisticile naționale privind accidentele cu trotinete electrice.

Ce modificări propune Primăria Dumbrăvița

Printre principalele măsuri propuse se numără:

  • creșterea vârstei minime de utilizare a trotinetelor electrice la 16 ani;
  • obligativitatea absolvirii unor cursuri de educație rutieră și promovarea unui test pentru utilizatorii cu vârste între 16 și 18 ani;
  • purtarea obligatorie a căștii de protecție pentru toți utilizatorii;
  • înregistrarea obligatorie a trotinetelor electrice;
  • introducerea unei asigurări obligatorii de răspundere civilă;
  • limitarea vitezei constructive la 20 km/h și interzicerea modificării trotinetelor pentru depășirea acestei limite;
  • interzicerea circulației pe trotuare, în parcuri, locuri de joacă și în apropierea școlilor, în intervale stabilite de autoritățile locale;
  • certificarea tehnică obligatorie a trotinetelor electrice;
  • acordarea de competențe autorităților locale pentru restricționarea circulației trotinetelor pe anumite drumuri comunale și județene din intravilan.

Amenzi de până la 15.000 de lei

Propunerea include și un regim sancționator mai sever. Astfel, părinții sau tutorii care permit minorilor să utilizeze trotinete electrice cu încălcarea prevederilor legale ar putea fi sancționați cu amenzi între 2.500 și 5.000 de lei.

Pentru punerea la dispoziția unui minor a unei trotinete neînregistrate sau modificate pentru a depăși viteza legală sunt propuse amenzi de până la 15.000 de lei, însoțite, după caz, de confiscarea sau reținerea vehiculului. Alte sancțiuni vizează circulația fără cască, lipsa asigurării obligatorii, transportul unui pasager ori deplasarea în zone interzise.

Memoriul, transmis Parlamentului

Documentul a fost transmis președinților Senatului și Camerei Deputaților, comisiilor parlamentare de specialitate și tuturor senatorilor și deputaților de Timiș.

Prin această inițiativă, reprezentanții administrației locale din Dumbrăvița susțin că urmăresc reducerea numărului de accidente și crearea unui cadru legislativ adaptat dezvoltării rapide a mijloacelor de mobilitate electrică, cu accent pe protejarea minorilor și a celorlalți participanți la trafic.

Tags: Dumbravitalegepropuneretrotinete electrice
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Investiție de 50 de milioane de lei pentru modernizarea Casei Austria din Timișoara/Foto

Investiție de 50 de milioane de lei pentru modernizarea Casei Austria din Timișoara/Foto

de banatmedia
26 iun. 2026
0

Consiliul Județean Timiș pregătește o investiție de aproximativ 50 de milioane de lei pentru modernizarea Casei Austria, una dintre cele...

Cod galben și portocaliu de caniculă în județul Arad

Aradul intră sub Cod Roșu de caniculă. Temperaturile vor urca până la 40 de grade

de banatmedia
26 iun. 2026
0

Județul Arad se pregătește pentru unul dintre cele mai fierbinți weekenduri ale verii, după ce Administrația Națională de Meteorologie a...

Amenzi de peste 1,4 milioane de lei aplicate de Poliția Locală Timișoara. Sute de proprietari de clădiri, sancționați pentru degradare și lucrări fără autorizație/Foto

Amenzi de peste 1,4 milioane de lei aplicate de Poliția Locală Timișoara. Sute de proprietari de clădiri, sancționați pentru degradare și lucrări fără autorizație/Foto

de banatmedia
26 iun. 2026
0

Polițiștii locali din Timișoara au aplicat, în primele șase luni ale anului 2026, nu mai puțin de 685 de sancțiuni...

Se lucrează și noaptea pe DN 59A, în Săcălaz. Șoferii sunt sfătuiți să circule cu prudență

Se lucrează și noaptea pe DN 59A, în Săcălaz. Șoferii sunt sfătuiți să circule cu prudență

de banatmedia
26 iun. 2026
0

Lucrările de modernizare de pe DN 59A continuă în ritm susținut. În perioada 29 iunie – 3 iulie, echipele de...

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro