BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Elevii din Timiș strălucesc la Olimpiada Națională de Matematică 2025! Cinci distincții și două calificări la baraj pentru lotul județean

Elevii din Timiș strălucesc la Olimpiada Națională de Matematică 2025! Cinci distincții și două calificări la baraj pentru lotul județean

banatmedia de banatmedia
05 apr. 2025
in Actualitate
0
Share on FacebookShare on Twitter

Performanță de excepție pentru lotul de liceu al județului Timiș la Olimpiada Națională de Matematică 2025! Opt elevi au reprezentat județul la etapa națională, iar cinci dintre aceștia s-au întors acasă cu premii importante și medalii de aur, argint și bronz.

S-ar putea să-ți placă și:

Siguranță  împotriva inundațiilor: lucrările de consolidare a râului Timiș, de la Lugoj până la frontiera cu Serbia, au fost finalizate integral

Siguranță  împotriva inundațiilor: lucrările de consolidare a râului Timiș, de la Lugoj până la frontiera cu Serbia, au fost finalizate integral

17 iun. 2026
Au început lucrările la rețeaua de gaz din estul județului Timiș. Investiție de peste 50 de milioane de lei pentru 13 comune

Au început lucrările la rețeaua de gaz din estul județului Timiș. Investiție de peste 50 de milioane de lei pentru 13 comune

17 iun. 2026

Cea mai bună clasare a venit din partea elevei Orosz Francesca, de la Colegiul Național „C.D. Loga” din Timișoara, care a obținut locul al III-lea pe țară, o medalie de aur și calificarea la barajul pentru lotul național lărgit. A impresionat cu un punctaj de 24 de puncte la clasa a X-a.

Tot la clasa a X-a, Popuțe Dragoș, elev la Liceul Teoretic „Grigore Moisil”, a cucerit o medalie de argint, cu un punctaj de 15 puncte, iar colega sa de competiție, Orosz Federica de la același Colegiu „C.D. Loga”, a obținut medalie de bronz, cu 9 puncte.

La clasa a IX-a, Flueraș Andrei, elev al Liceului Teoretic „Grigore Moisil”, a primit prima Mențiune, o medalie de argint și, la rândul său, s-a calificat la barajul pentru lotul național. Acesta a înregistrat un punctaj foarte bun – 17,5 puncte. Enăștescu Ștefania, de la Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau”, a fost și ea recompensată cu medalie de bronz, acumulând 8 puncte.

Din lotul județean au mai făcut parte și Kelemen Alexandru, Geambazu Iulia și Jurca Tudor, toți elevi ai Liceului Teoretic „Grigore Moisil” din Timișoara.

Lotul județului Timiș a demonstrat, încă o dată, că performanța în matematică este o tradiție solidă, susținută de elevi talentați și profesori dedicați. Felicitări tuturor participanților!

banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Siguranță  împotriva inundațiilor: lucrările de consolidare a râului Timiș, de la Lugoj până la frontiera cu Serbia, au fost finalizate integral

Siguranță  împotriva inundațiilor: lucrările de consolidare a râului Timiș, de la Lugoj până la frontiera cu Serbia, au fost finalizate integral

de banatmedia
17 iun. 2026
0

Administrația Bazinală de Apă Banat (ABA Banat) anunță că lucrările din proiectul “Consolidare și reprofilare râu Timiș, pe sectorul Lugoj –...

Au început lucrările la rețeaua de gaz din estul județului Timiș. Investiție de peste 50 de milioane de lei pentru 13 comune

Au început lucrările la rețeaua de gaz din estul județului Timiș. Investiție de peste 50 de milioane de lei pentru 13 comune

de banatmedia
17 iun. 2026
0

Lucrările la una dintre cele mai importante investiții de infrastructură din estul județului Timiș au debutat oficial. Primele săpături pentru...

Alpinistul Horia Colibășanu revine în Karakorum pentru ascensiunea Gasherbrum II

Alpinistul Horia Colibășanu revine în Karakorum pentru ascensiunea Gasherbrum II

de banatmedia
17 iun. 2026
0

Alpinistul român Horia Colibășanu pornește, în această vară, într-o nouă expediție în Munții Karakorum, cu obiectivul Gasherbrum II (8.035 m),...

Timișorenii care nu au cosit buruienile, amendați de Poliția Locală/Foto

Proprietarii de terenuri din extravilanul Timișoarei, invitați să verifice datele cadastrale. Termen limită pentru rectificări: 18 iulie 2026

de banatmedia
17 iun. 2026
0

Primăria Municipiului Timișoara anunță că documentele tehnice ale cadastrului au fost afișate public pentru 39 de sectoare din extravilan, în...

Știrea următoare
Urmărire ca în filme în Caraș-Severin, încheiată tragic: o femeie a murit după ce a intrat cu mașina într-un TIR în timpul unei urmăriri cu poliția

Urmărire ca în filme în Caraș-Severin, încheiată tragic: o femeie a murit după ce a intrat cu mașina într-un TIR în timpul unei urmăriri cu poliția

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro