BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Începe colectarea inteligentă a deșeurilor la Timișoara

Horia Colibășanu a ajuns pe Nanga Parbat, al unsprezecelea optmiar din carieră

banatmedia de banatmedia
04 iul. 2025
in Actualitate
0
Share on FacebookShare on Twitter

Alpinistul român Horia Colibășanu a reușit să urce pe Nanga Parbat (8.125 m) pe 4 iulie 2025, la ora 7, atingând astfel al unsprezeceleavârf de peste 8.000 de metri. Ascensiunea marchează o nouă etapă important din obiectivul alpinistului de a urca cei 14 optmiari ai planetei.

Expediția în Himalaya a debutat pe 6 iunie 2025 și s-a desfășurat în stilul caracteristic al alpinistului român, fără oxigen suplimentar și fără sprijinul șerpașilor.

S-ar putea să-ți placă și:

Restricții de trafic rutier în vederea lucrărilor de mentenanță la rețeaua de gaz și la stadionul „Arena Eroii Timișoarei”

Restricții de trafic în Timișoara: Festivalul Inimilor, Marșul Pride și lucrări la calea ferată închid mai multe străzi

28 iun. 2026
Restricții pentru camioanele de peste 7,5 tone din cauza caniculei. Timișul și alte 35 de județe, vizate

Restricții pentru camioanele de peste 7,5 tone din cauza caniculei. Timișul și alte 35 de județe, vizate

28 iun. 2026

Horia Colibășanu a ajuns în tabăra de bază a expediției Nanga Parbat (4.200 m) pe 11 iunie. După câteva zile dedicate aclimatizării, pe 13 iunie a urcat în tabăra 1, situată la 4.800 m altitudine. A urmat o perioadă intensă de pregătire, în care a alternat ascensiunile succesive cu revenirea în tabăra de bază, în așteptarea unei ferestre favorabile de vreme.

Pe 19 iunie a ajuns pentru prima dată în tabăra 2 (6.000 m), apoi a coborât pentru refacere și reorganizare. Pe 29 iunie a început ascensiunea finală; pe 1 iulie a atins tabăra 3, la aproximativ 6.650 m, iar în 3 iulie a ajuns în tabăra 4 (7.100 m).

Din tabăra 4, Horia a pornit direct spre vârf. Astfel, în a 29-a zi de expediție, după nouă ore de urcuș, alpinistul român a reușit, pe 4 iulie, la ora 7 dimineața (ora României), să atingâ vârful muntelui Nanga Parbat (8.125 m).

„Am plecat noaptea trecută din tabăra 4 și, după nouă ore de ascensiune, am ajuns pe vârf. Am ales să urc noaptea pentru că anul acesta temperaturile au fost ridicate, condițiile dificile, iar în zonă s-au înregistrat mai multe căderi de pietre. Vântul a bătut în rafale de 60–70 km/h pe tot parcursul zilei de joi, până seara târziu.”, a transmis alpinistul, prin telefonul satelit, la câteva minute după ce a escaladat vârful.

Pentru Horia Colibășanu, aceasta este a 26-a expediție internațională. Este în continuare singurul român care a ajuns pe patru dintre cei mai periculoși cinci munți din lume – K2, Annapurna, Dhaulagiri și Kangchenjunga – fără oxigen suplimentar și fără ajutorul șerpașilor.

A fost distins cu Medalia de Aur pentru Merit Sportiv din partea guvernului Navarrei și cu „Spirit of Mountaineering” (Piolets d’Or, 2009) din partea British Alpine Club, cel mai vechi club montan din lume. În 2017, a primit cea mai înaltă distincție acordată de președintele României: Ordinul Național „Steaua României” în grad de Cavaler. Este cetățean de onoare al orașelor Timișoara și Slatina.

Expediția „Nanga Parbat 2025” este un proiect al Clubului Sportiv Alternative Timișoara, afiliat Federației Române de Alpinism și Escaladă. Clubul coordonează anual proiecte de alpinism de mare altitudine în calendarul sportiv internațional.

Tags: Horia Colibășanu
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Restricții de trafic rutier în vederea lucrărilor de mentenanță la rețeaua de gaz și la stadionul „Arena Eroii Timișoarei”

Restricții de trafic în Timișoara: Festivalul Inimilor, Marșul Pride și lucrări la calea ferată închid mai multe străzi

de banatmedia
28 iun. 2026
0

Șoferii din Timișoara trebuie să se pregătească pentru mai multe restricții de circulație începând de marți, 30 iunie. Comisia de...

Restricții pentru camioanele de peste 7,5 tone din cauza caniculei. Timișul și alte 35 de județe, vizate

Restricții pentru camioanele de peste 7,5 tone din cauza caniculei. Timișul și alte 35 de județe, vizate

de banatmedia
28 iun. 2026
0

Circulația autovehiculelor cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone va fi restricționată luni, 29 iunie, și marți,...

Nouă concerte de muzică rock, pe scena Time to Rock, la Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration

Nouă concerte de muzică rock, pe scena Time to Rock, la Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration

de banatmedia
26 iun. 2026
0

Time to Rock se alătură programului Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration 2026 cu trei seri de concerte care reunesc...

Dumbrăvița cere reguli mai dure pentru trotinetele electrice. Propunere legislativă trimisă Parlamentulu

Dumbrăvița cere reguli mai dure pentru trotinetele electrice. Propunere legislativă trimisă Parlamentulu

de banatmedia
26 iun. 2026
0

Consiliul Local Dumbrăvița, cu sprijinul tuturor formațiunilor politice reprezentate în administrația locală, a înaintat Parlamentului României un memoriu prin care...

Știrea următoare

Lugojul, în sărbătoare: distracție pentru toată familia și un parc plin de magie

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro