BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
În acest weekend, salvatorii timișeni au gestionat 166 de situații de urgență înregistrate la nivelul județului Timiș

În acest weekend, salvatorii timișeni au gestionat 166 de situații de urgență înregistrate la nivelul județului Timiș

banatmedia de banatmedia
16 mart. 2026
in Actualitate
0
Share on FacebookShare on Twitter

În această perioadă, echipajele medicale SMURD au fost solicitate să intervină în 132 misiuni pentru acordarea asistenței medicale de urgență, fiind asistați medical 125 de adulți și 7 minori.

Totodată, în acest weekend, eforturile colegilor noștri s-au concentrat și asupra protecției comunităților și bunurilor acestora. În acest sens, echipajele operative au intervenit în urma producerii a 25 incendii, dintre care 21 de incendii s-au manifestat la vegetație uscată și deșeuri, 4 accidente rutiere, 3 intervenții pentru deblocări de uși și 2 misiuni pirotehnice.

S-ar putea să-ți placă și:

Siguranță  împotriva inundațiilor: lucrările de consolidare a râului Timiș, de la Lugoj până la frontiera cu Serbia, au fost finalizate integral

Siguranță  împotriva inundațiilor: lucrările de consolidare a râului Timiș, de la Lugoj până la frontiera cu Serbia, au fost finalizate integral

17 iun. 2026
Au început lucrările la rețeaua de gaz din estul județului Timiș. Investiție de peste 50 de milioane de lei pentru 13 comune

Au început lucrările la rețeaua de gaz din estul județului Timiș. Investiție de peste 50 de milioane de lei pentru 13 comune

17 iun. 2026

Cele 21 de incendii de vegetație uscată, s-au manifestat în toate raioanele de intervenție ale celor 7 subunități din cadrul ISU Timiș, afectând peste 45 de hectare de lăstăriș și mărăciniș, precum și 1 hectar de litieră de pădure. Totodată, au ars peste 200 kg de deșeuri. 

Pe timpul misiunii de stingere a incendiului izbucnit la fondul forestier din localitatea Coșteiu de Sus, pompierii au salvat un arici din flăcările nemiloase.

În sprijinul pompierilor militari au intervenit Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență și reprezentanți ai Ocolului Silvic.

Tags: pompieriSituații de urgențătimis
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Siguranță  împotriva inundațiilor: lucrările de consolidare a râului Timiș, de la Lugoj până la frontiera cu Serbia, au fost finalizate integral

Siguranță  împotriva inundațiilor: lucrările de consolidare a râului Timiș, de la Lugoj până la frontiera cu Serbia, au fost finalizate integral

de banatmedia
17 iun. 2026
0

Administrația Bazinală de Apă Banat (ABA Banat) anunță că lucrările din proiectul “Consolidare și reprofilare râu Timiș, pe sectorul Lugoj –...

Au început lucrările la rețeaua de gaz din estul județului Timiș. Investiție de peste 50 de milioane de lei pentru 13 comune

Au început lucrările la rețeaua de gaz din estul județului Timiș. Investiție de peste 50 de milioane de lei pentru 13 comune

de banatmedia
17 iun. 2026
0

Lucrările la una dintre cele mai importante investiții de infrastructură din estul județului Timiș au debutat oficial. Primele săpături pentru...

Alpinistul Horia Colibășanu revine în Karakorum pentru ascensiunea Gasherbrum II

Alpinistul Horia Colibășanu revine în Karakorum pentru ascensiunea Gasherbrum II

de banatmedia
17 iun. 2026
0

Alpinistul român Horia Colibășanu pornește, în această vară, într-o nouă expediție în Munții Karakorum, cu obiectivul Gasherbrum II (8.035 m),...

Timișorenii care nu au cosit buruienile, amendați de Poliția Locală/Foto

Proprietarii de terenuri din extravilanul Timișoarei, invitați să verifice datele cadastrale. Termen limită pentru rectificări: 18 iulie 2026

de banatmedia
17 iun. 2026
0

Primăria Municipiului Timișoara anunță că documentele tehnice ale cadastrului au fost afișate public pentru 39 de sectoare din extravilan, în...

Știrea următoare
Sezonul alergiilor a început: medicii de la Spitalul Municipal avertizează asupra polenului și simptomelor specifice

Sezonul alergiilor a început: medicii de la Spitalul Municipal avertizează asupra polenului și simptomelor specifice

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro