Consiliul Județean Timiș a dat ordinul de începere a lucrărilor pentru construirea a două noi sensuri giratorii pe drumul care leagă Timișoara de Giroc, una dintre cele mai circulate artere din județ. Proiectul, în valoare de 6,78 milioane de lei, urmărește creșterea siguranței rutiere și fluidizarea traficului, iar constructorii estimează că lucrările vor fi finalizate în toamna acestui an.

”S-a dat ordinul de începere a lucrărilor pentru cele două sensuri giratorii care se construiesc pe drumul care leagă Timișoara de comuna Giroc. Investiția este realizată din fondurile Consiliului Județean Timiș și are ca scop creșterea siguranței în trafic.
Astăzi, pe acest sector de drum există girații, însă acestea îngreunează circulația, nu există un trafic fluid și sigur. Astfel, am luat decizia de a realiza aici două sensuri giratorii noi. Pe lângă acestea, investiția prevede și modernizarea trotuarelor, a pistei de biciclete, iar pe fiecare ramură a sensurilor vor exista treceri de pietoni. Totodată, se vor executa rigole pentru evacuarea apelor pluviale, dar și un drum de acces pentru blocurile ANL.
Valoarea lucrărilor, conform contractului, este de 6.78 milioane de lei și, potrivit constructorilor, cele două sensuri vor fi finalizate în toamna acestui an”, transmite Alfred Simonis.






