BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Bărbat din Calafat, arestat după un jaf armat comis la Timișoara/Video

Intervenție pentru stingerea unui incendiu izbucnit la subsolul unui bloc

banatmedia de banatmedia
07 apr. 2026
in Actualitate
0
Share on FacebookShare on Twitter

În data de 06.04.2026, în jurul orei 22:00, pompierii militari arădeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs în subsolul unui bloc de locuințe, cu regim de înălțime P+2, din orașul Lipova.

La locul intervenției s-au deplasat forțe și mijloace din cadrul Secției Bârzava și al Punctului de Lucru Vladimirescu, cu o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD. La locul evenimentului s-au deplasat și pompierii voluntari din cadrul SVSU Lipova, precum și o ambulanță SAJ.

S-ar putea să-ți placă și:

Avocatul Paul Finta, numit prefect al județului Timiș

Avocatul Paul Finta, numit prefect al județului Timiș

18 iun. 2026
ÎCCJ confirmă conflictul de interese al lui Dominic Fritz. Primarul Timișoarei anunță că va merge la CEDO. Update: Ce spune edilul

ÎCCJ confirmă conflictul de interese al lui Dominic Fritz. Primarul Timișoarei anunță că va merge la CEDO. Update: Ce spune edilul

18 iun. 2026

În momentul sosirii echipajelor la locul intervenției, incendiul se manifesta la materiale textile din subsolul blocului, pe o suprafață de aproximativ 10 mp, fiind localizat de SVSU Lipova.

Din subsolul blocului, a fost evacuată de către SVSU Lipova o persoană de sex masculin, care prezenta arsuri la membrele superioare și inferioare. Aceasta a fost preluată de ambulanța SAJ, fiind conștientă și cooperantă, și transportată la spital pentru investigații și îngrijiri medicale suplimentare.

S-a acționat pentru ventilarea spațiilor din subsolul blocului, iar evacuarea locatarilor nu a fost necesară.

Incendiul a fost stins în limitele găsite, iar cauza probabilă de producere a acestuia a fost stabilită ca fiind jar sau scântei provenite de la o țigară uitată aprinsă.

În scopul preîntâmpinării unor astfel de evenimente, soldate cu pagube materiale și, uneori, chiar cu pierderi de vieți omenești, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Vasile Goldiș” al județului Arad reamintește cetățenilor măsurile specifice de apărare împotriva incendiilor generate de fumat:

  • Atunci când stingeți țigara, asigurați-vă că ați stins-o complet, deoarece mucurile de țigară incandescente pot cădea pe covor, ziare sau pe orice alt material combustibil, generând un incendiu care poate mistui întreaga locuință;
  • Stingeți țigara numai în scrumieră. Se recomandă să puneți puțină apă în aceasta, pentru a favoriza stingerea rapidă a resturilor de țigări;
  • Nu goliți scrumierele în coșurile de hârtie sau în alte locuri în care există materiale combustibile, deoarece acestea se pot aprinde și provoca un incendiu.

Tags: Aradpompieri
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Avocatul Paul Finta, numit prefect al județului Timiș

Avocatul Paul Finta, numit prefect al județului Timiș

de banatmedia
18 iun. 2026
0

Guvernul a aprobat numirea unui nou prefect pentru județul Timiș, după demisia Corneliei-Elena Micicoi. Executivul condus interimar de Ilie Bolojan...

ÎCCJ confirmă conflictul de interese al lui Dominic Fritz. Primarul Timișoarei anunță că va merge la CEDO. Update: Ce spune edilul

ÎCCJ confirmă conflictul de interese al lui Dominic Fritz. Primarul Timișoarei anunță că va merge la CEDO. Update: Ce spune edilul

de banatmedia
18 iun. 2026
0

Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a respins joi, 18 iunie 2026, recursul formulat de primarul municipiului Timișoara și...

Primăria Timișoara creează Laboratorul Urban, o platformă pentru dezvoltarea de soluții care îmbunătățesc viața din oraș

Timișoara devine capitala dialogului european. Miniștrii de externe din 16 state se reunesc în oraș în noiembrie 2026

de banatmedia
18 iun. 2026
0

Timișoara va găzdui, în perioada 5-6 noiembrie 2026, unul dintre cele mai importante evenimente diplomatice organizate în România în ultimii...

Spitalul „Victor Babeș” din Timișoara, unic în vestul țării pentru diagnosticarea și tratarea pacienților cu Hipertensiune Arterială Pulmonară

Muzica intră din nou în spitalele din Timișoara. Concerte pentru pacienți și cadre medicale la „Victor Babeș” și Spitalul Municipal

de banatmedia
18 iun. 2026
0

Municipiul Timișoara continuă proiectul prin care muzica ajunge în spitalele aflate în subordinea municipalității, oferind momente de bucurie și sprijin...

Știrea următoare
Peste 200 de sancțiuni contravenționale, 12 permise  și 19 certificate de înmatriculare reținute de polițiști

Peste 200 de sancțiuni contravenționale, 12 permise și 19 certificate de înmatriculare reținute de polițiști

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro