BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Incendiu la o casă din Izvin. Intervin mai  multe autospeciale/Update: Incendiul a fost lichidat

Peste 80 de intervenții pentru pompierii arădeni în ultima săptămână

banatmedia de banatmedia
02 feb. 2026
in Actualitate
0
Share on FacebookShare on Twitter

În perioada 30.01 – 01.02.2026, pompierii militari arădeni au acționat pentru gestionarea optimă a celor 87 de situații de urgență produse la nivelul județului Arad.

Cele mai multe intervenții au constat în acordarea asistenței medicale, echipajele SMURD intervenind în urma a 77 de solicitări.

S-ar putea să-ți placă și:

Gazul va fi oprit timp de 13 ore pe mai multe străzi din Timișoara. Anunțul companiei Delgaz Grid

Verificările și reviziile instalațiilor de utilizare a gazelor naturale sunt esențiale pentru siguranța locuinței

15 iun. 2026
Primăria Timișoara asigură peste 4 milioane de lei pentru transformarea „Școlii Mici” din Plopi într-o grădiniță modernă

Primăria Timișoara asigură peste 4 milioane de lei pentru transformarea „Școlii Mici” din Plopi într-o grădiniță modernă

15 iun. 2026

Totodată, salvatorii au acționat pentru stingerea a 6 incendii. Dintre acestea, 4 s-au manifestat la locuințe în localitățile: Arad, Chișineu-Criș, Slatina de Mureș și Minead, iar alte două incendii s-au manifestat la deșeuri în municipiul Arad. Incendiile au fost stinse prompt, fără a se înregistra victime.

De asemenea, salvatorii au intervenit în alte 4 situații în sprijinul comunităților pentru deblocarea persoanelor și asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor.

Vă reamintim că, în perioada sezonului rece, odată cu scăderea temperaturilor, crește riscul producerii incendiilor la locuințe. Cele mai frecvente cauze sunt coșurile de fum necurățate, instalațiile electrice improvizate sau defecte și mijloacele de încălzire lăsate nesupravegheate.

Pentru a preveni astfel de evenimente, verificați mijloacele de încălzire, iar atunci când părăsiți locuința, decuplați aparatele electrice.

În continuare, pompierii militari arădeni rămân mobilizați, 24 de ore din 24, 7 zile din 7, pentru gestionarea operativă a situaţiilor de urgenţă și acordarea primului ajutor medical specializat persoanelor aflate în dificultate.

Nu uitați! Informații despre comportamentul adecvat în cazul producerii unor situații de urgență pot fi obținute accesând platforma națională de pregătire în situații de urgență https://fiipregatit.ro și aplicația DSU, care poate fi descărcată gratuit din App Store și Google Play.

Tags: Aradpompieri
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Gazul va fi oprit timp de 13 ore pe mai multe străzi din Timișoara. Anunțul companiei Delgaz Grid

Verificările și reviziile instalațiilor de utilizare a gazelor naturale sunt esențiale pentru siguranța locuinței

de banatmedia
15 iun. 2026
0

Siguranța este o prioritate pentru Delgaz Grid care subliniază importanța verificării și reviziei instalațiilor interioare de utilizare a gazelor naturale...

Primăria Timișoara asigură peste 4 milioane de lei pentru transformarea „Școlii Mici” din Plopi într-o grădiniță modernă

Primăria Timișoara asigură peste 4 milioane de lei pentru transformarea „Școlii Mici” din Plopi într-o grădiniță modernă

de banatmedia
15 iun. 2026
0

Municipiul Timișoara, prin Administrația pentru Sănătate și Educație, asigură 4,3 milioane de lei din bugetul local pentru transformarea „Școlii Mici”...

Tunelurile de pe autostrada A1 Margina–Holdea avansează rapid: lucrările au depășit 40% din stadiul fizic

Tunelurile de la Margina–Holdea avansează accelerat: „luminița” de la capătul Autostrăzii A1 se apropie cu 250 de metri

de banatmedia
15 iun. 2026
0

Lucrările la sectorul lipsă al Autostrăzii A1 Lugoj–Deva, între Margina și Holdea, înaintează într-un ritm susținut, autoritățile anunțând că proiectul...

Furtună cu grindină într-o localitate din Arad

De la furtuni, la caniculă: Vestul trece în doar câteva zile de la vreme severă, la aer tropical

de banatmedia
14 iun. 2026
0

Meteorologii au emis două avertizări cod galben de vreme rea, care include și Vestul țării. Prima avertizare este valabilă până...

Știrea următoare
Controale intensificate în cadrul acțiunii Roadpol Speed

Controale intensificate în cadrul acțiunii Roadpol Speed

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro