BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Timișoara atrage peste 7,3 milioane de lei din fonduri europene pentru o nouă grădiniță în Plopi

Timișoara atrage peste 7,3 milioane de lei din fonduri europene pentru o nouă grădiniță în Plopi

banatmedia de banatmedia
24 iun. 2026
in Actualitate
0
Share on FacebookShare on Twitter

Primăria Timișoara, prin Administrația pentru Sănătate și Educație a Municipiului Timișoara (ASEMT), atrage o nouă finanțare europeană pentru educație. Astăzi a fost semnat contractul de finanțare cu ADR Vest pentru proiectul de amenajare a unei noi grădinițe în cartierul Plopi. Este o investiție care va crea locuri suplimentare pentru educația timpurie și va oferi copiilor un spațiu modern, sigur și adaptat nevoilor actuale de învățare.

„Transformăm o clădire abandonată într-o grădiniță modernă pentru familiile din Plopi. E un proiect care a plecat din comunitate și mă bucur că am reușit să atragem bani europeni pentru această investiție și astfel, să rezolvăm această mare nevoie de locuri în grădiniță”, a declarat primarul Dominic Fritz.

S-ar putea să-ți placă și:

Patru puncte de prim ajutor, în perioada caniculei, la Timișoara

5 puncte de prim ajutor, disponibile în Timișoara în zilele caniculare

24 iun. 2026
Primăria Timișoara investește într-o sală multifuncțională la Colegiul Național Bănățean

Primăria Timișoara investește într-o sală multifuncțională la Colegiul Național Bănățean

24 iun. 2026

Proiectul este finanțat prin Programul Regional Vest 2021–2027 și prevede transformarea fostei școli de pe strada Jókai Mór nr. 29 într-o grădiniță modernă. Clădirea este în prezent neutilizată și necesită intervenții ample pentru a putea fi redată comunității. După finalizarea lucrărilor, clădirea va găzdui aproximativ 60 de copii în cadrul Grădiniței cu Program Prelungit nr. 5.

Proiectul prevede consolidarea structurii, creșterea eficienței energetice, modernizarea instalațiilor electrice, termice și sanitare, recompartimentarea și amenajarea spațiilor interioare dedicate activităților educaționale, asigurarea accesibilității pentru copiii cu dizabilități, precum și amenajarea curții și a zonelor exterioare. Totodată, viitoarea grădiniță va fi dotată cu mobilier, materiale și echipamente specifice activităților preșcolare, astfel încât copiii să beneficieze de condiții moderne pentru învățare și dezvoltare.

Valoarea finanțării nerambursabile este de 7.307.728,57 lei (fără TVA), iar municipalitatea va contribui cu 4,3 milioane lei din bugetul local. Implementarea proiectului este prevăzută pe o perioadă de 29 de luni de la data semnării contractului de finanțare.

Investiția răspunde nevoii tot mai mari de locuri în învățământul preșcolar din cartierul Plopi și contribuie la reducerea riscului de excluziune și abandon școlar, prin îmbunătățirea infrastructurii educaționale și apropierea serviciilor de educație de comunitate.

Tags: gradinitaPlopi
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Patru puncte de prim ajutor, în perioada caniculei, la Timișoara

5 puncte de prim ajutor, disponibile în Timișoara în zilele caniculare

de banatmedia
24 iun. 2026
0

Primăria Municipiului Timișoara, în colaborare cu Direcția de Sănătate Publică Timiș, Crucea Roșie și Școala Postliceală „Henri Coandă”, deschide și...

Primăria Timișoara investește într-o sală multifuncțională la Colegiul Național Bănățean

Primăria Timișoara investește într-o sală multifuncțională la Colegiul Național Bănățean

de banatmedia
24 iun. 2026
0

Primăria Municipiului Timișoara investește într-o sală multifuncțională pentru cei aproape 2.500 de elevi ai Colegiului Național Bănățean. Investiția vine să...

Timișoara: Vânzători prinși cu produse neconforme, cântare neverificate și scandaluri între comercianți/Foto

Timișoara: Vânzători prinși cu produse neconforme, cântare neverificate și scandaluri între comercianți/Foto

de banatmedia
24 iun. 2026
0

Poliția Locală Timișoara a intensificat controalele în piețele agroalimentare din oraș, iar rezultatele verificărilor din ultimele trei luni scot la...

Reparații pe două drumuri naționale din Timiș. Lucrările au început între Uivar și Pustiniș

Reparații pe două drumuri naționale din Timiș. Lucrările au început între Uivar și Pustiniș

de banatmedia
24 iun. 2026
0

Direcția Regională de Drumuri și Poduri Timișoara desfășoară lucrări de reparații la structura rutieră pe DN 59B, între Uivar și...

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro