BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Alfred Simonis: „Am promis legături rutiere mai bune între localitățile din Timiș, iar acum livrăm”/Foto

Alfred Simonis: „Am promis legături rutiere mai bune între localitățile din Timiș, iar acum livrăm”/Foto

banatmedia de banatmedia
20 iun. 2026
in Administrație
0
Share on FacebookShare on Twitter

Patru investiții în infrastructura rutieră, foarte așteptate de timișeni, se află în faza de finalizare. Sunt lucrări realizate în zone diferite ale județului, dar care urmăresc același obiectiv: drumuri mai sigure și acces rapid pentru locuitori, transportatori și serviciile de urgență.

1️⃣ 𝐈̂𝐧𝐭𝐫𝐞 𝐏𝐚𝐫𝐭̦𝐚 𝐬̦𝐢 𝐏𝐞𝐭𝐫𝐨𝐦𝐚𝐧, 𝐩𝐞 𝐃𝐉 𝟓𝟗𝟑𝐁, 𝐚 𝐟𝐨𝐬𝐭 𝐜𝐨𝐧𝐬𝐭𝐫𝐮𝐢𝐭 𝐮𝐧 𝐩𝐨𝐝 𝐧𝐨𝐮 𝐩𝐞𝐬𝐭𝐞 𝐂𝐚𝐧𝐚𝐥𝐮𝐥 𝐆𝐚̆𝐯𝐨𝐣𝐝𝐢𝐚, 𝐢̂𝐧 𝐢𝐦𝐞𝐝𝐢𝐚𝐭𝐚 𝐚𝐩𝐫𝐨𝐩𝐢𝐞𝐫𝐞 𝐚 𝐏𝐨𝐝𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐓𝐮𝐫𝐜𝐮𝐥𝐮𝐢. Construcția asigură continuitatea drumului și permite circulația în condiții de siguranță într-o zonă în care accesul către Petroman și către terenurile agricole era dificil, iar intervenția ambulanței, pompierilor sau poliției putea fi blocată. Lucrările sunt finalizate, urmând etapa de recepție.

S-ar putea să-ți placă și:

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

11 iun. 2026
Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

10 iun. 2026

2️⃣ 𝐈̂𝐧 𝐳𝐨𝐧𝐚 𝐋𝐮𝐠𝐨𝐣𝐮𝐥𝐮𝐢, 𝐩𝐨𝐝𝐮𝐥 𝐝𝐞 𝐥𝐚 𝐓𝐚𝐩𝐢𝐚, 𝐚𝐦𝐩𝐥𝐚𝐬𝐚𝐭 𝐩𝐞 𝐃𝐉 𝟔𝟖𝟎, 𝐜𝐨𝐧𝐬𝐨𝐥𝐢𝐝𝐞𝐚𝐳𝐚̆ 𝐥𝐞𝐠𝐚̆𝐭𝐮𝐫𝐚 𝐫𝐮𝐭𝐢𝐞𝐫𝐚̆ 𝐝𝐢𝐧𝐭𝐫𝐞 𝐋𝐮𝐠𝐨𝐣 𝐬̦𝐢 𝐂𝐫𝐢𝐜𝐢𝐨𝐯𝐚, 𝐩𝐫𝐢𝐧 𝐓𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐬̦𝐢 𝐌𝐚̆𝐠𝐮𝐫𝐢. Odată cu realizarea acestei investiții, locuitorii din Tapia și Măguri nu mai sunt nevoiți să parcurgă rute ocolitoare lungi pentru a ajunge spre Lugoj.

3️⃣ 𝐏𝐞 𝐃𝐉 𝟔𝟖𝟐, 𝐚𝐩𝐫𝐨𝐚𝐩𝐞 𝐨𝐩𝐭 𝐤𝐢𝐥𝐨𝐦𝐞𝐭𝐫𝐢 𝐝𝐞 𝐝𝐫𝐮𝐦 𝐝𝐢𝐧𝐭𝐫𝐞 𝐅𝐚̆𝐠𝐞𝐭 𝐬̦𝐢 𝐥𝐢𝐦𝐢𝐭𝐚 𝐜𝐮 𝐣𝐮𝐝𝐞𝐭̦𝐮𝐥 𝐀𝐫𝐚𝐝 𝐚𝐮 𝐟𝐨𝐬𝐭 𝐫𝐞𝐚𝐛𝐢𝐥𝐢𝐭𝐚𝐭̦𝐢. Turnarea asfaltului a fost finalizată, iar lucrările continuă la marcaje, acostamente și celelalte elemente de siguranță rutieră. Drumul face legătura mai departe cu Săvârșin și DN 7 și reprezintă o alternativă utilă pentru devirea traficului din zona Margina – Holdea.

4️⃣ 𝐌𝐨𝐝𝐞𝐫𝐧𝐢𝐳𝐚𝐫𝐞𝐚 𝐝𝐫𝐮𝐦𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐝𝐢𝐧𝐭𝐫𝐞 𝐒𝐚̂𝐧𝐩𝐞𝐭𝐫𝐮 𝐌𝐚𝐫𝐞 𝐬̦𝐢 𝐈𝐠𝐫𝐢𝐬̦ 𝐚 𝐜𝐨𝐧𝐭𝐢𝐧𝐮𝐚𝐭 𝐜𝐮 𝐢̂𝐧𝐜𝐚̆ 𝐭𝐫𝐞𝐢 𝐤𝐢𝐥𝐨𝐦𝐞𝐭𝐫𝐢, pe care a fost turnat covor asfaltic. Tronsonul îmbunătățește accesul dintre cele două localități și oferă o legătură directă către zona Mureșului.

„𝐿𝑢𝑐𝑟𝑎̆𝑚 𝑖̂𝑛 𝑡𝑜𝑡 𝑗𝑢𝑑𝑒𝑡̦𝑢𝑙 𝑠̦𝑖 𝑟𝑒𝑧𝑢𝑙𝑡𝑎𝑡𝑒𝑙𝑒 𝑠𝑒 𝑣𝑎̆𝑑. 𝐶𝑜𝑛𝑡𝑖𝑛𝑢𝑎̆𝑚 𝑟𝑒𝑝𝑎𝑟𝑎𝑡̦𝑖𝑖𝑙𝑒, 𝑑𝑎𝑟 𝑠̦𝑖 𝑖𝑛𝑣𝑒𝑠𝑡𝑖𝑡̦𝑖𝑖𝑙𝑒 𝑖̂𝑛 𝑚𝑜𝑑𝑒𝑟𝑛𝑖𝑧𝑎𝑟𝑒𝑎 𝑑𝑟𝑢𝑚𝑢𝑟𝑖𝑙𝑜𝑟 𝑗𝑢𝑑𝑒𝑡̦𝑒𝑛𝑒. 𝑁𝑜𝑖 𝑛𝑢 𝑣𝑜𝑟𝑏𝑖𝑚 𝑑𝑜𝑎𝑟 𝑑𝑒𝑠𝑝𝑟𝑒 𝑘𝑖𝑙𝑜𝑚𝑒𝑡𝑟𝑖 𝑑𝑒 𝑎𝑠𝑓𝑎𝑙𝑡 𝑡𝑢𝑟𝑛𝑎𝑡̦𝑖. 𝑇̦𝑖𝑛𝑡𝑎 𝑛𝑜𝑎𝑠𝑡𝑟𝑎̆ 𝑒𝑠𝑡𝑒 𝑠𝑎̆ 𝑟𝑒𝑧𝑜𝑙𝑣𝑎̆𝑚 𝑝𝑟𝑜𝑏𝑙𝑒𝑚𝑒 𝑐𝑜𝑛𝑐𝑟𝑒𝑡𝑒 𝑑𝑒 𝑎𝑐𝑐𝑒𝑠 𝑠̦𝑖 𝑚𝑜𝑏𝑖𝑙𝑖𝑡𝑎𝑡𝑒”, a subliniat Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș.

Tags: Alfred Simoniscjtdrumuri
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

de banatmedia
11 iun. 2026
0

Vicepreședintele Consiliului Județean Timiș, Alexandru Iovescu, susține că problema locurilor de parcare din zona Spitalului Clinic Județean de Urgență trebuie...

Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

de banatmedia
10 iun. 2026
0

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul prin care face serviciile publice mai ușor de accesat și folosit de la distanță. În...

Licitația Primăriei Timișoara pentru 10 troleibuze noi a atras două oferte

Licitația Primăriei Timișoara pentru 10 troleibuze noi a atras două oferte

de banatmedia
08 iun. 2026
0

Primăria Municipiului Timișoara continuă investițiile în modernizarea transportului public și creșterea calității serviciilor oferite călătorilor. Licitația organizată de municipalitate pentru...

Intervenții la clădirea de pe Loga 52 pentru a deveni grădiniță cu program prelungit

Intervenții la clădirea de pe Loga 52 pentru a deveni grădiniță cu program prelungit

de banatmedia
08 iun. 2026
0

Vila de pe Bulevardul Loga nr. 52, recuperată de Primăria Municipiului Timișoara în urma unui parcurs juridic îndelungat, va fi...

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro