BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Calea Vidrighin e aproape gata. Noile linii de tramvaie, testate pe ploaie/Foto

Calea Vidrighin e aproape gata. Noile linii de tramvaie, testate pe ploaie/Foto

banatmedia de banatmedia
12 sept. 2024
in Administrație
0
Share on FacebookShare on Twitter

PORR Construct a efectuat, în prezența echipelor Primăriei Municipiului Timișoara și STPT, primele probe de circulație pentru noua infrastructură de tramvai de pe bulevardul Stan Vidrighin, investiție care se află încă în perioada de execuție.

Probele au fost efectuate de la un capăt la altul al bulevardului, inclusiv în bucla de la AEM, și nu au fost identificate probleme privind liniile cale și liniile aeriene. Noua infrastructură de tramvai a fost testată atât cu o garnitură pentru transportul călătorilor, cât și cu tramvaiul plug, care asigură curățarea liniilor pe timp de iarnă. Circulația tramvaielor pe toată linia 4, de pe Cetății, de asemenea modernizat complet, până pe Vidrighin și retur, va fi reluată odată cu recepția investiției.

S-ar putea să-ți placă și:

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

11 iun. 2026
Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

10 iun. 2026

„Aseară, pe ploaie, am făcut testele cu tramvaiul pe noua linie de pe Stan Vidrighin și totul a mers bine. Din toamna asta reluăm circulația tramvaielor pe toată linia 4, de pe Cetății, de asemenea modernizat complet, până pe Vidrighin și retur”, a declarat primarul Dominic Fritz.

Modernizarea bulevardului Stan Vidrighin, investiție majoră a Primăriei Timișoara în infrastructura de transport public și rutieră, se află în ultima etapă. Constructorul mai are de executat mici lucrări la infrastructură, montare mobilier stradal și de amenajat spațiul verde, cu 922 de arbori care vor fi plantați în aliniament stradal. Șantierul a fost deschis în anul 2022, iar proiectul a inclus și lucrări majore de înlocuire a rețelelor subterane de electricitate, semaforizare, gaze, telecomunicații. Investiția a fost corelată cu un proiect de înlocuire a rețelei magistrale de apă – canal implementat de Aquatim. Valoarea totală a investiției este de 101.227.978,21 lei (TVA inclus), din care cofinanțare europeană de 67.548.089,66 lei (TVA inclus) prin Programul Regional Vest (PRV) 2021-2027.

default
Tags: linia 4
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

de banatmedia
11 iun. 2026
0

Vicepreședintele Consiliului Județean Timiș, Alexandru Iovescu, susține că problema locurilor de parcare din zona Spitalului Clinic Județean de Urgență trebuie...

Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

de banatmedia
10 iun. 2026
0

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul prin care face serviciile publice mai ușor de accesat și folosit de la distanță. În...

Licitația Primăriei Timișoara pentru 10 troleibuze noi a atras două oferte

Licitația Primăriei Timișoara pentru 10 troleibuze noi a atras două oferte

de banatmedia
08 iun. 2026
0

Primăria Municipiului Timișoara continuă investițiile în modernizarea transportului public și creșterea calității serviciilor oferite călătorilor. Licitația organizată de municipalitate pentru...

Intervenții la clădirea de pe Loga 52 pentru a deveni grădiniță cu program prelungit

Intervenții la clădirea de pe Loga 52 pentru a deveni grădiniță cu program prelungit

de banatmedia
08 iun. 2026
0

Vila de pe Bulevardul Loga nr. 52, recuperată de Primăria Municipiului Timișoara în urma unui parcurs juridic îndelungat, va fi...

Știrea următoare
Restricții de circulație pentru șoferii din Timișoara

Se închide o stradă din Timișoara pentru asfaltare

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro