BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Podul Iuliu Maniu: primele lucrări de consolidare de la inaugurare

Podul Iuliu Maniu: primele lucrări de consolidare de la inaugurare

banatmedia de banatmedia
22 ian. 2025
in Administrație
0
Share on FacebookShare on Twitter

Podul Iuliu Maniu (Muncii), care leagă Calea Șagului de strada Gării, va fi reabilitat complet de Primăria Timișoara, cu bani de la bugetul local. Municipalitatea a lansat licitația pentru demolarea și refacerea parțială a podului, care nu a beneficiat de lucrări de consolidare din 1978, când a fost inaugurat.

„Podul de la fosta Fabrică de Țigarete are peste 40 de ani și acum intră în prima reabilitare serioasă. La fel ca în cazul pasajului din Freidorf sau a podului pietonal de la Parcul Copiilor și aici vom aduce schimbări radicale la infrastructura existentă. Nu doar refacem podul, ci și introducem piste de biciclete și trotuare sigure, și ne asigurăm că accesul pe pod este facil pentru toată lumea”, a declarat primarul Dominic Fritz

S-ar putea să-ți placă și:

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

11 iun. 2026
Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

10 iun. 2026

În prezent, structura de rezistență a podului nu este corespunzătoare, iar rampele, scările de acces și suprastructura sunt degradate. Proiectul municipalității prevede demolarea podului și refacerea suprastructurii care va include câte 2 benzi pe sens, trotuare și piste de biciclete. Rampele de urcare și picioarele podului vor fi păstrate, consolidate și retușate. Investiția Municipiului Timișoara include, de asemenea, refacerea scărilor de acces, întărirea malurilor pentru a preveni erodarea, instalarea unui sistem modern de iluminat tip LED, montarea parapetelor de protecție și a unor elemente speciale antiseismice. În plus, municipalitatea impune constructorul care va câștiga licitația să transplanteze 16 arbori, iar la finalul investiției să planteze alți 20.

Valoarea estimată a investiției este de 49.325.947,10 lei (TVA inclus), iar sursa de finanțare este bugetul local. Termenul de realizare al lucrărilor de execuție este 14 luni. Firmele interesate își pot depune oferta aici.

Tags: pod iuliu maniureabilitare
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

de banatmedia
11 iun. 2026
0

Vicepreședintele Consiliului Județean Timiș, Alexandru Iovescu, susține că problema locurilor de parcare din zona Spitalului Clinic Județean de Urgență trebuie...

Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

de banatmedia
10 iun. 2026
0

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul prin care face serviciile publice mai ușor de accesat și folosit de la distanță. În...

Licitația Primăriei Timișoara pentru 10 troleibuze noi a atras două oferte

Licitația Primăriei Timișoara pentru 10 troleibuze noi a atras două oferte

de banatmedia
08 iun. 2026
0

Primăria Municipiului Timișoara continuă investițiile în modernizarea transportului public și creșterea calității serviciilor oferite călătorilor. Licitația organizată de municipalitate pentru...

Intervenții la clădirea de pe Loga 52 pentru a deveni grădiniță cu program prelungit

Intervenții la clădirea de pe Loga 52 pentru a deveni grădiniță cu program prelungit

de banatmedia
08 iun. 2026
0

Vila de pe Bulevardul Loga nr. 52, recuperată de Primăria Municipiului Timișoara în urma unui parcurs juridic îndelungat, va fi...

Știrea următoare
Femeie de 55 ani, dispărută

Femeie de 55 ani, dispărută

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro