BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Braconieri din Timiș, reținuți de polițiști după ce au pescuit ilegal

Surduc: Acțiune pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol

banatmedia de banatmedia
25 mart. 2026
in Eveniment
0
Share on FacebookShare on Twitter

Acțiune de amploare a polițiștilor din Făget în zona lacului Surduc, unde doi bărbați au fost prinși în flagrant în timp ce practicau braconaj piscicol.

Intervenția a avut loc în dimineața zilei de 24 martie 2026, în intervalul orar 03:00 – 07:00, când polițiștii din cadrul Poliției Orașului Făget și ai Secției 10 Poliție Rurală Făget, în colaborare cu reprezentanții A.J.V.P.S. Timiș, au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din domeniul pescuitului.

S-ar putea să-ți placă și:

Consilierii județeni de la PSD cer modernizarea DJ 592, de la Moșnița Nouă la Lugoj, cu intersecțiile către Dragșina, Darova și Boldur

Tentativă de trecere ilegală la granița cu Serbia: cetățean turc depistat de polițiștii de frontieră din Socol

15 iun. 2026
Controale rutiere pe DN6 în Caraș-Severin: peste 30 de sancțiuni aplicate de polițiștii de la IPJ Caraș-Severin

Acțiuni în forță ale polițiștilor în Caraș-Severin și pe DN6: sute de sancțiuni, permise reținute și controale extinse

15 iun. 2026

În jurul orei 06:00, oamenii legii au surprins în flagrant doi bărbați, în vârstă de 71 și 74 de ani, ambii din municipiul Lugoj, în timp ce pescuiau ilegal pe lacul Surduc, folosind plase monofilament — unelte interzise de lege. Aceștia capturaseră deja pești din speciile plătică și caras.

În urma verificărilor, pe malul lacului a fost descoperită o ladă frigorifică ce le aparținea, în care se aflau aproximativ 10 kilograme de pește din mai multe specii, printre care caras, plătică, șalău și babușcă, dar și o cantitate de icre.

Cei doi au fost conduși la sediul poliției pentru audieri, iar pe numele lor a fost întocmit dosar penal pentru deținerea și utilizarea uneltelor de plasă monofilament, interzise de legislația în vigoare.

De asemenea, polițiștii au confiscat întreaga cantitate de pește și icre, plasele utilizate, precum și o ambarcațiune gonflabilă.

Cercetările continuă pentru stabilirea întregii activități infracționale, în timp ce suspecții beneficiază de prezumția de nevinovăție și de toate drepturile procesuale prevăzute de lege.

Tags: braconajipjsurduc
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Consilierii județeni de la PSD cer modernizarea DJ 592, de la Moșnița Nouă la Lugoj, cu intersecțiile către Dragșina, Darova și Boldur

Tentativă de trecere ilegală la granița cu Serbia: cetățean turc depistat de polițiștii de frontieră din Socol

de banatmedia
15 iun. 2026
0

Un cetățean turc în vârstă de 23 de ani a fost depistat de polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției...

Controale rutiere pe DN6 în Caraș-Severin: peste 30 de sancțiuni aplicate de polițiștii de la IPJ Caraș-Severin

Acțiuni în forță ale polițiștilor în Caraș-Severin și pe DN6: sute de sancțiuni, permise reținute și controale extinse

de banatmedia
15 iun. 2026
0

În perioada 13–14 iunie 2026, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Caraș-Severin au desfășurat o amplă serie de acțiuni...

VIDEO. „Noaptea, golanii nu fac nani-nani…” Bătaie în parcarea stadionului din Timișoara. Un tânăr a ajuns la spital, alți patru, la audieri

VIDEO. „Noaptea, golanii nu fac nani-nani…” Bătaie în parcarea stadionului din Timișoara. Un tânăr a ajuns la spital, alți patru, la audieri

de banatmedia
15 iun. 2026
0

Un scandal izbucnit în noaptea de sâmbătă spre duminică, în zona stadionului din Timișoara, s-a încheiat cu un tânăr la...

Bătrân de 91 de ani, dispărut de acasă, găsit în doar 30 de minute. Ajunsese cu autobuzul la Timișoara

Bătrân de 91 de ani, dispărut de acasă, găsit în doar 30 de minute. Ajunsese cu autobuzul la Timișoara

de banatmedia
13 iun. 2026
0

Mobilizare rapidă a polițiștilor timișeni pentru găsirea unui bărbat de 91 de ani care a dispărut de la domiciliu. Vârstnicul,...

Știrea următoare
RETIM și ADID Timiș anunță o nouă campanie de colectare a deșeurilor textile cu predare GRATUITĂ din 2026, în Zona 1 Timișoara

RETIM și ADID Timiș anunță o nouă campanie de colectare a deșeurilor textile cu predare GRATUITĂ din 2026, în Zona 1 Timișoara

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro