BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Investiție de 50 de milioane de lei pentru modernizarea Casei Austria din Timișoara/Foto

Investiție de 50 de milioane de lei pentru modernizarea Casei Austria din Timișoara/Foto

banatmedia de banatmedia
26 iun. 2026
in Actualitate
0
Share on FacebookShare on Twitter

Consiliul Județean Timiș pregătește o investiție de aproximativ 50 de milioane de lei pentru modernizarea Casei Austria, una dintre cele mai importante secții de politraumatologie din vestul țării. Proiectul vizează extinderea blocului operator, reorganizarea spațiilor medicale și creșterea eficienței energetice a clădirii.

Anunțul a fost făcut de președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, care a precizat că unitatea medicală, inaugurată în 2003, urmează să treacă printr-un amplu proces de reabilitare și modernizare.

S-ar putea să-ți placă și:

Cod galben și portocaliu de caniculă în județul Arad

Aradul intră sub Cod Roșu de caniculă. Temperaturile vor urca până la 40 de grade

26 iun. 2026
Amenzi de peste 1,4 milioane de lei aplicate de Poliția Locală Timișoara. Sute de proprietari de clădiri, sancționați pentru degradare și lucrări fără autorizație/Foto

Amenzi de peste 1,4 milioane de lei aplicate de Poliția Locală Timișoara. Sute de proprietari de clădiri, sancționați pentru degradare și lucrări fără autorizație/Foto

26 iun. 2026

Casa Austria este singura Secție de Politraumatologie cu profil complet integrat din România și deservește pacienți din județele Timiș, Arad, Caraș-Severin, Hunedoara și Mehedinți. Potrivit autorităților, aici sunt tratați, anual, aproximativ 12.000 de pacienți.

Proiectul prevede modernizarea completă a blocului operator și extinderea acestuia de la două la trei săli de operație. De asemenea, vor fi amenajate o sală destinată intervențiilor minore și una pentru recuperarea post-traumă.

Investiția include și renovarea celor șapte posturi de terapie intensivă dedicate cazurilor complexe, reorganizarea spațiilor de spitalizare continuă, precum și lucrări de eficiență energetică prin anveloparea clădirii.

Potrivit președintelui Consiliului Județean Timiș, modernizarea va reduce timpul de intervenție în cazurile de traumă severă și va crește capacitatea secției de a gestiona situațiile cu victime multiple.

Proiectul face parte din programul de investiții derulat la Spitalul Clinic Județean de Urgență „Pius Brînzeu” din Timișoara, unde, în ultimii ani, au fost realizate mai multe lucrări de modernizare și dezvoltare a infrastructurii medicale.

Tags: casa austriamodernizareTimisoara
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Cod galben și portocaliu de caniculă în județul Arad

Aradul intră sub Cod Roșu de caniculă. Temperaturile vor urca până la 40 de grade

de banatmedia
26 iun. 2026
0

Județul Arad se pregătește pentru unul dintre cele mai fierbinți weekenduri ale verii, după ce Administrația Națională de Meteorologie a...

Amenzi de peste 1,4 milioane de lei aplicate de Poliția Locală Timișoara. Sute de proprietari de clădiri, sancționați pentru degradare și lucrări fără autorizație/Foto

Amenzi de peste 1,4 milioane de lei aplicate de Poliția Locală Timișoara. Sute de proprietari de clădiri, sancționați pentru degradare și lucrări fără autorizație/Foto

de banatmedia
26 iun. 2026
0

Polițiștii locali din Timișoara au aplicat, în primele șase luni ale anului 2026, nu mai puțin de 685 de sancțiuni...

Se lucrează și noaptea pe DN 59A, în Săcălaz. Șoferii sunt sfătuiți să circule cu prudență

Se lucrează și noaptea pe DN 59A, în Săcălaz. Șoferii sunt sfătuiți să circule cu prudență

de banatmedia
26 iun. 2026
0

Lucrările de modernizare de pe DN 59A continuă în ritm susținut. În perioada 29 iunie – 3 iulie, echipele de...

Arădenii sunt invitați să învețe cum pot salva o viață. Prima ediție a Maratonului Resuscitării are loc la AFI Arad

Arădenii sunt invitați să învețe cum pot salva o viață. Prima ediție a Maratonului Resuscitării are loc la AFI Arad

de banatmedia
26 iun. 2026
0

Fundația pentru SMURD organizează, sâmbătă, 27 iunie, prima ediție a Maratonului Resuscitării la Arad, un eveniment dedicat instruirii gratuite a...

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro