BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Bicicliștii contestă planul Primăriei de a interzice circulația în centrul Timișoarei: „Măsura este punitivă și disproporționată”

Bicicliștii contestă planul Primăriei de a interzice circulația în centrul Timișoarei: „Măsura este punitivă și disproporționată”

banatmedia de banatmedia
24 iun. 2026
in Actualitate
0
Share on FacebookShare on Twitter

Reprezentanții comunității de bicicliști din Timișoara critică intenția Primăriei de a restricționa accesul bicicletelor, trotinetelor electrice și al altor mijloace de mobilitate individuală în zona pietonală centrală a orașului. Poziția a fost exprimată de Asociația Pedallez în urma unei întâlniri organizate de Primăria Timișoara pe tema circulației în Cetate.

Potrivit asociației, planul prezentat de municipalitate prevede interzicerea circulației bicicletelor, bicicletelor electrice și trotinetelor în piețele din centrul istoric și pe unele străzi adiacente, pe tot parcursul anului și indiferent de gradul de aglomerare al zonelor respective.

S-ar putea să-ți placă și:

Restricții de trafic rutier în vederea lucrărilor de mentenanță la rețeaua de gaz și la stadionul „Arena Eroii Timișoarei”

Trafic închis timp de o săptămână pe o stradă importantă din Timișoara. Se fac lucrări la carosabil

24 iun. 2026
CODRU se alătură programului Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration

CODRU se alătură programului Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration

24 iun. 2026

Reprezentanții Pedallez susțin că măsura este excesivă, în condițiile în care nu sunt propuse și soluții alternative pentru deplasarea în siguranță a bicicliștilor.

Una dintre cele mai controversate idei discutate în cadrul întâlnirii ar fi fost posibilitatea utilizării unor sisteme de identificare facială și inteligență artificială pentru depistarea bicicliștilor care circulă în zonele restricționate, în cazul în care această opțiune va deveni disponibilă prin sistemul eSigur.

„Este șocant să se discute despre investiții în astfel de tehnologii, în timp ce implementarea sistemelor de monitorizare a traficului auto este încă limitată, iar proiecte precum contoarele pentru biciclete au fost eliminate din planurile de investiții”, susțin reprezentanții asociației.

De asemenea, bicicliștii afirmă că au fost surprinși de declarația directorului tehnic al Primăriei, potrivit căreia nu există spațiu disponibil în Cetate sau pe Inelul 1 pentru amenajarea unor trasee alternative dedicate bicicletelor.

Propuneri pentru o reglementare echilibrată

În cadrul întâlnirii, comunitatea bicicliștilor a prezentat mai multe variante care, în opinia lor, ar putea împăca nevoile pietonilor și ale celor care folosesc bicicleta ca mijloc de transport.

Printre acestea se numără introducerea unei interdicții limitate doar între orele 10:00 și 22:00, exclusiv în sezonul estival, astfel încât bicicliștii să poată circula în perioadele cu trafic pietonal redus.

Totodată, aceștia solicită realizarea unor piste de biciclete moderne în zona Cetate și pe traseele adiacente Inelului 1, precum și amenajarea unor coridoare de traversare pe direcțiile nord-sud și est-vest.

Pedallez propune și deschiderea unor treceri pentru bicicliști în zone considerate esențiale pentru conectivitatea rețelei, precum legătura dintre strada Piatra Craiului și Parcul Central sau traversarea de pe strada Paul Chinezu către Memorialul Revoluției.

Solicitări privind Podul Mihai Viteazu și datele privind traficul

Asociația atrage atenția și asupra situației de pe Podul Mihai Viteazu, unde consideră că administrația locală trebuie să clarifice dacă infrastructura este destinată unei singure benzi auto pe sens sau păstrării a două benzi de circulație.

În prima variantă, susțin bicicliștii, ar exista suficient spațiu pentru amenajarea unor piste dedicate, reducând conflictele dintre pietoni și bicicliști. În cea de-a doua situație, municipalitatea ar trebui să identifice o altă soluție pentru traversarea canalului Bega de către cei care circulă pe două roți.

Reprezentanții comunității cer, de asemenea, ca Primăria să prezinte date statistice, sesizări și alte informații relevante care să justifice necesitatea unor noi restricții în zona pietonală centrală.

În final, aceștia amintesc că o dezbatere similară a avut loc și în anul 2021 și solicită clarificări privind modul în care propunerile formulate atunci au fost analizate și integrate în politicile municipale.

„Credem în intențiile bune ale Primăriei și așteptăm să vedem în ce măsură sugestiile noastre vor fi incluse în viitorul proiect de hotărâre de Consiliu Local”, au transmis reprezentanții Asociației Pedallez.

Tags: biciclisticirculatieTimisoara
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Restricții de trafic rutier în vederea lucrărilor de mentenanță la rețeaua de gaz și la stadionul „Arena Eroii Timișoarei”

Trafic închis timp de o săptămână pe o stradă importantă din Timișoara. Se fac lucrări la carosabil

de banatmedia
24 iun. 2026
0

Șoferii din Timișoara trebuie să se pregătească pentru noi restricții de circulație. Comisia de circulație din cadrul Primăriei Municipiului Timișoara...

CODRU se alătură programului Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration

CODRU se alătură programului Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration

de banatmedia
24 iun. 2026
0

CODRU, festivalul care protejează natura prin muzică, educație și acțiuni de mediu, vine la Ziua Timișoarei cu activități pentru copii...

Primăria Timișoara propune amenajarea de noi locuri de parcare în zona Aleea Cutezătorilor

Primăria Timișoara propune amenajarea de noi locuri de parcare în zona Aleea Cutezătorilor

de banatmedia
24 iun. 2026
0

Primăria Timișoara propune amenajarea de noi locuri de parcare și reconfigurarea spațiului dintre blocuri în zona Aleea Cutezătorilor, din cartierul...

Timișoara atrage peste 7,3 milioane de lei din fonduri europene pentru o nouă grădiniță în Plopi

Timișoara atrage peste 7,3 milioane de lei din fonduri europene pentru o nouă grădiniță în Plopi

de banatmedia
24 iun. 2026
0

Primăria Timișoara, prin Administrația pentru Sănătate și Educație a Municipiului Timișoara (ASEMT), atrage o nouă finanțare europeană pentru educație. Astăzi...

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro