BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
De astăzi, timișorenii care se plimbă pe malul Begăi între Podul Mihai Viteazu și Podul Maria, pot admira două „noi” sculpturi în Parcul Alpinet

De astăzi, timișorenii care se plimbă pe malul Begăi între Podul Mihai Viteazu și Podul Maria, pot admira două „noi” sculpturi în Parcul Alpinet

banatmedia de banatmedia
06 mai 2026
in Actualitate
0
Share on FacebookShare on Twitter

Povestea acestor lucrări începe în 1984, anul în care Timișoara găzduia una dintre cele mai importante tabere de sculptură în piatră din țară. Sculpturile au stat o vreme la piciorul podului de pe Bulevardul 16 Decembrie, pe malul Begăi, fiind mutate odată cu construcția pistei de biciclete.

Acum, au o nouă casă în Parcul Alpinet, alături de alte lucrări din aceeași tabără. Mutarea a fost posibilă cu sprijinul echipelor SDM și Horticultura și cu avizul Direcției Județene pentru Cultură.

S-ar putea să-ți placă și:

O nouă șansă la incluziune: DGASPC Timiș a inaugurat Centrul de zi pentru persoane adulte cu dizabilități din Lugoj

O nouă șansă la incluziune: DGASPC Timiș a inaugurat Centrul de zi pentru persoane adulte cu dizabilități din Lugoj

15 iun. 2026
Gazul va fi oprit timp de 13 ore pe mai multe străzi din Timișoara. Anunțul companiei Delgaz Grid

Verificările și reviziile instalațiilor de utilizare a gazelor naturale sunt esențiale pentru siguranța locuinței

15 iun. 2026

Sculptura „Perna”, a artistului timișorean Adrian Ioniță, imaginează o pernă de rugăciune, marcată de amprentele unor genunchi invizibili. Într-o perioadă în care expresia religioasă era marginalizată, această sculptură a fost un act subtil de rezistență spirituală. A doua sculptură reamplasată astăzi, „Tron”, aparține sculptorului bucureștean Neculai Băndărău.

La mutarea de astăzi a participat și artistul Adrian Ioniță, a cărui prezență a transformat simpla reamplasare a lucrărilor într-un moment simbolic: o reîntâlnire emoționantă între creator și opera sa, salvată acum din degradare și redată comunității.

Tags: parcul alpinetsculpturiTimisoara
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

O nouă șansă la incluziune: DGASPC Timiș a inaugurat Centrul de zi pentru persoane adulte cu dizabilități din Lugoj

O nouă șansă la incluziune: DGASPC Timiș a inaugurat Centrul de zi pentru persoane adulte cu dizabilități din Lugoj

de banatmedia
15 iun. 2026
0

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Timiș a inaugurat, astăzi, 15 iunie 2026, Centrul de zi pentru persoane...

Gazul va fi oprit timp de 13 ore pe mai multe străzi din Timișoara. Anunțul companiei Delgaz Grid

Verificările și reviziile instalațiilor de utilizare a gazelor naturale sunt esențiale pentru siguranța locuinței

de banatmedia
15 iun. 2026
0

Siguranța este o prioritate pentru Delgaz Grid care subliniază importanța verificării și reviziei instalațiilor interioare de utilizare a gazelor naturale...

Primăria Timișoara asigură peste 4 milioane de lei pentru transformarea „Școlii Mici” din Plopi într-o grădiniță modernă

Primăria Timișoara asigură peste 4 milioane de lei pentru transformarea „Școlii Mici” din Plopi într-o grădiniță modernă

de banatmedia
15 iun. 2026
0

Municipiul Timișoara, prin Administrația pentru Sănătate și Educație, asigură 4,3 milioane de lei din bugetul local pentru transformarea „Școlii Mici”...

Tunelurile de pe autostrada A1 Margina–Holdea avansează rapid: lucrările au depășit 40% din stadiul fizic

Tunelurile de la Margina–Holdea avansează accelerat: „luminița” de la capătul Autostrăzii A1 se apropie cu 250 de metri

de banatmedia
15 iun. 2026
0

Lucrările la sectorul lipsă al Autostrăzii A1 Lugoj–Deva, între Margina și Holdea, înaintează într-un ritm susținut, autoritățile anunțând că proiectul...

Știrea următoare
Lucrări de montare a parapetului pe DN 59, la ieșirea din Șag spre Jebel

Lucrări de montare a parapetului pe DN 59, la ieșirea din Șag spre Jebel

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro