BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Prefectul Mihai Ritivoiu: „Bullyingul părinților la adresa cadrelor didactice – un subiect îngrijorător”

Mihai Ritivoiu, reacție după evenimentul nefericit de la un liceu de elită din Timișoara

banatmedia de banatmedia
07 apr. 2025
in Actualitate
0
Share on FacebookShare on Twitter

Prefectul județului Timiș, Mihai Ritivoiu, reacționează după ce, zilele trecute, a ieșit la iveală o situație nefericită în care un elev a fost umilit și șantajat de colegi.

Concret, băiatul a fost păcălit să se dezbrace pentru a-și arăta bărbăția, iar colegii, fără voia sa, l-au filmat. Clipurile video au circulat între colegi, iar apoi au ajuns la cei mai mari, care, la rândul lor, într-o pauză, în una din băi, l-au șantajat pe elev să reproducă imaginile, cu promisiunea că vor șterge filmările anterioare. Ei bine, nu s-a întâmplat asta. Din contră, băiatul a fost filmat din nou.

S-ar putea să-ți placă și:

Centura de Vest a Timișoarei prinde contur: au început lucrările la poduri, pasaje și noduri rutiere/Foto

Centura de Vest a Timișoarei prinde contur: au început lucrările la poduri, pasaje și noduri rutiere/Foto

20 iun. 2026
Noul prefect al județului Timiș a depus jurământul: „Instituția trebuie să funcționeze transparent și în interesul cetățeanului”/Foto

Noul prefect al județului Timiș a depus jurământul: „Instituția trebuie să funcționeze transparent și în interesul cetățeanului”/Foto

19 iun. 2026

„Că asistăm la o disoluție a autorității statului, am stabilit de mult. Că această disoluție este mai acută în sistemul educațional, e evident. Când acestea generează, în schimb, drame personale la copii, ar trebui să fim fără milă!

În ce sens fără milă? În a elimina măcar aici cumplita și generalizata formă fără fond, atât de prezentă în fibra noastră instituțională. În a gândi legi și regulamente școlare care chiar să protejeze copiii. În a respecta aceste regulamente și a le pune în practică.

Într-o școală de elită din Timișoara, un elev de clasa a VI-a a fost umilit și șantajat. Prima oară de colegii săi de clasă, peste câteva zile de cei mai mari, dintr-a VIII-a. Nici nu mai contează că primul episod a avut loc în afara școlii și doar al doilea în pauză, la toaletă. Rămâne drama acestui băiat, clipele de disperare pe care le-a petrecut singur. Informația și sesizarea s-au făcut printr-un alt părinte din clasă, care este și cadru didactic la școală. Iar faptul că băiatul nu a avut curajul să ceară ajutor, la părinți sau la profesori, este adevărata problemă și eșecul nostru, al tuturor.

Până la mari reforme, se pun niște întrebări de bun-simț:

  • Orele de dirigenție se țin pe bune sau, exact ca întotdeauna, nu dă nimeni doi bani pe ele, nici elevii, nici profesorii?
  • Consilierea individuală sau de grup, disponibilă în fiecare școală, se face cu seriozitate și rigurozitate?
  • Se respectă Regulamentul de Ordine Interioară, asumat de fiecare școală? Intrarea și ieșirea elevilor din școală este strict controlată? Chiar se rețin telefoanele copiilor în școlile unde este prevăzut acest lucru?
  • Dar mai ales: sunt dispuși profesorii și directorii de școală să țină piept părinților tot mai agresivi care cred că totul li se cuvine și care amenință cu presa, cu avocați, care fac presiuni să fie înlocuiți profesori de la clasă sau directori? Îi apără cineva pe acești profesori? Au ei garanția că, în statul ăsta cu atâtea numiri politice, cu pile și relații, nu li se va întâmpla nimic?

Agresiunea și abuzul între copii nu sunt lucruri noi. Ele au existat dintotdeauna și fac parte, vrem nu vrem, din procesul de maturizare a tinerilor. Ceea ce e îngrijorător ține de avansul tehnologiei din ultimii ani, de prezența telefoanelor cu cameră video și de existența social media și a grupurilor de conversație prin care orice poate fi propagat cu o viteză incredibilă. Iar traumele pe care victimele le trăiesc sunt mult mai profunde când ești expus peste tot, când te știe toată școala, tot orașul.

Viața nu e dreaptă, dar copiii au suficient timp să vadă acest lucru când vor fi maturi. Datoria noastră este să îi ocrotim până cresc. Și pentru aceasta trebuie să fim fără milă în a ne face treaba, în a respecta legile, regulamentele școlare, îndatoririle pe care fiecare dintre noi le avem. Pentru că dacă un singur copil are doar un moment de îndoială sau varsă o singură lacrimă ca urmare a unei nedreptăți la care este supus, înseamnă că noi toți – părinți, profesori, directori, polițiști, prefecți, miniștri – am eșuat.

Tags: educatieeleviMihai RitivoiuTimisoara
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Centura de Vest a Timișoarei prinde contur: au început lucrările la poduri, pasaje și noduri rutiere/Foto

Centura de Vest a Timișoarei prinde contur: au început lucrările la poduri, pasaje și noduri rutiere/Foto

de banatmedia
20 iun. 2026
0

𝐏𝐞 𝐬̦𝐚𝐧𝐭𝐢𝐞𝐫𝐮𝐥 𝐕𝐚𝐫𝐢𝐚𝐧𝐭𝐞𝐢 𝐝𝐞 𝐎𝐜𝐨𝐥𝐢𝐫𝐞 𝐓𝐢𝐦𝐢𝐬̦𝐨𝐚𝐫𝐚 𝐕𝐞𝐬𝐭 𝐬𝐞 𝐥𝐮𝐜𝐫𝐞𝐚𝐳𝐚̆ 𝐬𝐢𝐦𝐮𝐥𝐭𝐚𝐧 𝐥𝐚 𝐬𝐭𝐫𝐮𝐜𝐭𝐮𝐫𝐢, 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐬𝐚𝐦𝐞𝐧𝐭𝐞 𝐬̦𝐢 𝐫𝐞𝐥𝐨𝐜𝐚̆𝐫𝐢 𝐝𝐞 𝐮𝐭𝐢𝐥𝐢𝐭𝐚̆𝐭̦𝐢. La trei dintre...

Noul prefect al județului Timiș a depus jurământul: „Instituția trebuie să funcționeze transparent și în interesul cetățeanului”/Foto

Noul prefect al județului Timiș a depus jurământul: „Instituția trebuie să funcționeze transparent și în interesul cetățeanului”/Foto

de banatmedia
19 iun. 2026
0

Noul prefect al județului Timiș, Paul Finta, a depus jurământul vineri, în cadrul unei ceremonii desfășurate la sediul Instituției Prefectului...

Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration revine între 31 iulie și 3 august

Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration revine între 31 iulie și 3 august

de banatmedia
19 iun. 2026
0

Timișoara se pregătește pentru o nouă ediție a evenimentului care transformă orașul într-o mare celebrare a comunității, culturii și experiențelor...

Alin Popoviciu, reacție după cazurile Fritz și Ciucu: „Justiția funcționează și nimeni nu este deasupra legii”

Alin Popoviciu, reacție după cazurile Fritz și Ciucu: „Justiția funcționează și nimeni nu este deasupra legii”

de banatmedia
19 iun. 2026
0

Vicepreședintele Consiliului Județean Timiș, Alin Popoviciu, a transmis un mesaj public în care susține că evenimentele recente din spațiul politic...

Știrea următoare
Pelerinajul Floriilor. Vor exista două puncte de plecare spre Catedrala mitropolitană

Pelerinajul Floriilor. Vor exista două puncte de plecare spre Catedrala mitropolitană

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro