BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
O nouă acţiune de deratizare la Timişoara

O nouă acţiune de deratizare la Timişoara

banatmedia de banatmedia
05 nov. 2025
in Actualitate
0
Share on FacebookShare on Twitter

Primăria Timișoara anunță o nouă acțiune de dezinsecție, dezinfecție și deratizare pe domeniul public al municipiului Timișoara, în perioada 12.11.2025 – 26.11.2025. În cazul în care vremea va fi nefavorabilă, operațiunile vor fi reprogramate și comunicate la o dată ulterioară.

Produsul folosit în combaterea rozătoarelor, FACORAT PASTĂ, cu substanța activă Brodifacoum este avizat de Comisia Naţională pentru Produse Biocide din cadrul Ministerului Sănătăţii şi se regăsește în Registrul Naţional al Produselor Biocide avizate de către Ministerul Sănătăţii. Substanța face parte din Grupa III de toxicitate. Personalul implicat în efectuarea lucrărilor este calificat și autorizat în conformitate cu legislația în vigoare, fiind dotat cu echipament de protecție corespunzător.

S-ar putea să-ți placă și:

Consiliul Județean Timiș pregătește surprize speciale la Flight Festival 2026 și aduce în prim-plan gustul autentic al Banatului

Consiliul Județean Timiș pregătește surprize speciale la Flight Festival 2026 și aduce în prim-plan gustul autentic al Banatului

16 iun. 2026
Trei ofertanți pentru cea de-a doua etapă de modernizare a iluminatului public din Timișoara

Trei ofertanți pentru cea de-a doua etapă de modernizare a iluminatului public din Timișoara

16 iun. 2026

Staţiile de intoxicare sunt astfel concepute încât să permită doar accesul rozătoarelor, iar raticidul are adăugată o substanţă foarte amară pentru descuraja ingerarea de către restul mamiferelor. Sunt interzise golirea, deteriorarea sau sustragerea staţiilor destinate plasării momelilor, amplasate de către operatorul serviciilor de deratizare pe domeniul public.

Cetățenii, în special copiii, bătrânii și deținătorii de animale de companie, sunt rugați să evite pe cât posibil contactul direct cu momeala raticidă. În cazul ingerării accidentale, antidotul recomandat de producător este vitamina K.

Pentru o eficiență sporită a acțiunii, municipalitatea apelează la colaborarea cetățenilor și recomandă igienizarea spațiilor proprii de depozitare a deșeurilor menajere, atât în interiorul, cât și în exteriorul clădirilor.

Tags: deratizareTimisoara
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Consiliul Județean Timiș pregătește surprize speciale la Flight Festival 2026 și aduce în prim-plan gustul autentic al Banatului

Consiliul Județean Timiș pregătește surprize speciale la Flight Festival 2026 și aduce în prim-plan gustul autentic al Banatului

de banatmedia
16 iun. 2026
0

În perioada 19–21 iunie 2026, la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara, Flight Festival revine cu muzică, tehnologie, experiențe creative și...

Trei ofertanți pentru cea de-a doua etapă de modernizare a iluminatului public din Timișoara

Trei ofertanți pentru cea de-a doua etapă de modernizare a iluminatului public din Timișoara

de banatmedia
16 iun. 2026
0

Licitația lansată de Primăria Municipiului Timișoara pentru proiectul „Modernizare iluminat public – Etapa II” a atras trei ofertanți. Această etapă...

Au început lucrările de modernizare a pistei de biciclete Timișoara–Otelec. Traseul spre Serbia va fi complet reabilitat

Au început lucrările de modernizare a pistei de biciclete Timișoara–Otelec. Traseul spre Serbia va fi complet reabilitat

de banatmedia
16 iun. 2026
0

Pista de biciclete care leagă Timișoara de granița cu Serbia intră într-un amplu proces de reabilitare, după mai bine de...

Toaleta publică din Parcul Central Dumbrăvița, vandalizată la câteva zile după renovare. Autoritățile fac apel la părinți

Toaleta publică din Parcul Central Dumbrăvița, vandalizată la câteva zile după renovare. Autoritățile fac apel la părinți

de banatmedia
16 iun. 2026
0

Reprezentanții Primăriei Comunei Dumbrăvița semnalează un nou act de vandalism petrecut în Parcul Central, unde toaleta publică recent revopsită a...

Știrea următoare
Percheziții în cadrul Operațiunii JUPITER în Gurahonț: Arme și țigări de contrabandă confiscate/Video

Percheziții în cadrul Operațiunii JUPITER în Gurahonț: Arme și țigări de contrabandă confiscate/Video

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro