BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Investiție finalizată în școlile și grădinițele din Lugoj. Mobilier și echipamente noi prin PNRR

Investiție finalizată în școlile și grădinițele din Lugoj. Mobilier și echipamente noi prin PNRR

banatmedia de banatmedia
24 iun. 2026
in Administrație
0
Share on FacebookShare on Twitter

Administrația locală din Lugoj a finalizat implementarea proiectului privind dotarea unităților de învățământ și a unității conexe din municipiu cu mobilier, materiale didactice și echipamente specifice, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

Anunțul a fost făcut de primarul municipiului, Călin Dobra, care a precizat că a fost parcursă ultima etapă a proiectului, după îndeplinirea tuturor activităților prevăzute în cadrul finanțării.

S-ar putea să-ți placă și:

Investiție majoră pentru sportul juvenil din Dumbrăvița: 1,6 milioane de lei pentru o nouă bază sportivă

Investiție majoră pentru sportul juvenil din Dumbrăvița: 1,6 milioane de lei pentru o nouă bază sportivă

25 iun. 2026
Alfred Simonis: „Am promis legături rutiere mai bune între localitățile din Timiș, iar acum livrăm”/Foto

Alfred Simonis: „Am promis legături rutiere mai bune între localitățile din Timiș, iar acum livrăm”/Foto

20 iun. 2026

Potrivit edilului, investiția are un impact direct asupra procesului educațional, noile dotări fiind destinate sălilor de clasă și grădinițelor din oraș. Acestea vor contribui atât la îmbunătățirea condițiilor de învățare pentru elevi și preșcolari, cât și la sprijinirea activității desfășurate de cadrele didactice.

„Mă bucur că aceste dotări ajung acolo unde este cea mai mare nevoie de ele: în sălile de clasă și în grădinițe, în beneficiul copiilor și în sprijinul activității desfășurate de educatori, învățători și profesori”, a transmis primarul.

Reprezentanții administrației locale subliniază că proiectul completează investițiile realizate în ultimii ani pentru modernizarea școlilor și grădinițelor din Lugoj prin fonduri europene.

Conducerea Primăriei consideră că noile echipamente și materiale didactice reprezintă un pas important pentru creșterea calității actului educațional și pentru dezvoltarea unui sistem de învățământ adaptat cerințelor actuale.

Primarul Călin Dobra a reiterat că educația rămâne una dintre prioritățile administrației locale, apreciind că viitorul comunității depinde de generațiile care se formează astăzi în școlile și grădinițele din municipiu.

Tags: lugoj
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Investiție majoră pentru sportul juvenil din Dumbrăvița: 1,6 milioane de lei pentru o nouă bază sportivă

Investiție majoră pentru sportul juvenil din Dumbrăvița: 1,6 milioane de lei pentru o nouă bază sportivă

de banatmedia
25 iun. 2026
0

Peste 400 de copii care activează în cadrul Academiei de Fotbal CSC Dumbrăvița vor beneficia de condiții mai bune de...

Alfred Simonis: „Am promis legături rutiere mai bune între localitățile din Timiș, iar acum livrăm”/Foto

Alfred Simonis: „Am promis legături rutiere mai bune între localitățile din Timiș, iar acum livrăm”/Foto

de banatmedia
20 iun. 2026
0

Patru investiții în infrastructura rutieră, foarte așteptate de timișeni, se află în faza de finalizare. Sunt lucrări realizate în zone...

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

de banatmedia
11 iun. 2026
0

Vicepreședintele Consiliului Județean Timiș, Alexandru Iovescu, susține că problema locurilor de parcare din zona Spitalului Clinic Județean de Urgență trebuie...

Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

de banatmedia
10 iun. 2026
0

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul prin care face serviciile publice mai ușor de accesat și folosit de la distanță. În...

Știrea următoare
Tentativă de furt de peste 3.500 de lei, la un supermarket din Timișoara. Un bărbat a fost reținut

Rețea de droguri și substanțe psihoactive destructurată la Timișoara. Două persoane au fost arestate preventiv

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro