Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Timișoara și procurorii DIICOT Timișoara au destructurat o activitate de trafic de droguri de mare risc și comercializare de substanțe psihoactive, în urma unei anchete care a vizat două persoane din municipiu.
Este vorba despre un bărbat în vârstă de 27 de ani, cercetat pentru trafic de droguri de mare risc, și o femeie de 43 de ani, cercetată pentru efectuarea fără drept de operațiuni cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive.
Potrivit anchetatorilor, din probatoriul administrat a reieșit că, în cursul lunii aprilie 2026, bărbatul ar fi deținut și vândut în Timișoara droguri de mare risc, respectiv 3-CMC și MDMA.
De asemenea, cercetările au arătat că, în luna iunie, acesta ar fi comercializat și produse psihoactive sub formă de materie vegetală impregnată cu substanțe precum MDMB-BUTINACA și 4F-AMDB-BINACA.
Pe parcursul investigațiilor, oamenii legii au indisponibilizat mai multe cantități de substanțe interzise tranzacționate de suspect. Totodată, în urma a șase percheziții domiciliare efectuate pe 23 iunie în municipiul Timișoara, au fost descoperite și ridicate cantități de MDMB-BUTINACA, MDMB-4en-PINACA, 5F-ADB și 4F-ADMB-BINACA, precum și alte mijloace de probă relevante pentru anchetă.
Cei doi suspecți au fost reținuți de procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Timișoara în cursul zilei de 23 iunie, iar miercuri, 24 iunie, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalul Timiș a dispus arestarea preventivă a acestora pentru o perioadă de 30 de zile.
Acțiunea a fost desfășurată cu sprijinul Gruparea de Jandarmi Mobilă Glad Voievod Timișoara.
Ancheta este în desfășurare pentru stabilirea întregii activități infracționale și a eventualelor conexiuni ale persoanelor cercetate.






