BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Spațiu din Calea Aradului transformat din grădină privată într-una publică/Foto

Spațiu din Calea Aradului transformat din grădină privată într-una publică/Foto

banatmedia de banatmedia
12 iun. 2024
in Administrație
0
Share on FacebookShare on Twitter

Primăria Timișoara a amenajat o alee cu bănci pe un teren public recuperat.

Timișorenii care se deplasează pe jos sau cu bicicleta pe Calea Aradului au acum nou loc pentru relaxare la umbră, dar și puțin mai mult spațiu de deplasare pe această porțiune de bulevard. Echipele administrației locale au plantat miercuri dimineața 3 platani, 10 forsiția, 20 de aluni și 40 de hortensii.

S-ar putea să-ți placă și:

Investiție majoră pentru sportul juvenil din Dumbrăvița: 1,6 milioane de lei pentru o nouă bază sportivă

Investiție majoră pentru sportul juvenil din Dumbrăvița: 1,6 milioane de lei pentru o nouă bază sportivă

25 iun. 2026
Investiție finalizată în școlile și grădinițele din Lugoj. Mobilier și echipamente noi prin PNRR

Investiție finalizată în școlile și grădinițele din Lugoj. Mobilier și echipamente noi prin PNRR

24 iun. 2026

„Redăm timișorenilor această parcelă de spațiu verde care până acum câteva zile a fost îngrădită și folosită de familia care locuiește acolo. E o zonă care are nevoie de zone verzi și mă bucur că, la fel ca în cazul străzii Cezar sau a malului Begăi, și acest teren recuperat va fi folosit de toți timișorenii. De fapt, aceasta este adevărata miză a recuperarii patrimoniului orașului: să transformăm aceste terenuri în locuri deschise timișorenilor”, anunță primarul Dominic Fritz.

Reamintim că o parcelă largă de spațiu verde aferentă tramei stradale de pe Calea Aradului a fost recuperată de Primăria Municipiului Timișoara în urma unei acțiuni ce a avut loc acum două săptămâni.

Terenul de pe Calea Aradului 63 fusese îngrădit și transformat în curte privată, iar accesul a fost restricționat pe domeniul public.

Primăria a demolat gardul și a restabilit accesul public pe acest spațiu.

Tags: calea araduluiTimisoara
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Investiție majoră pentru sportul juvenil din Dumbrăvița: 1,6 milioane de lei pentru o nouă bază sportivă

Investiție majoră pentru sportul juvenil din Dumbrăvița: 1,6 milioane de lei pentru o nouă bază sportivă

de banatmedia
25 iun. 2026
0

Peste 400 de copii care activează în cadrul Academiei de Fotbal CSC Dumbrăvița vor beneficia de condiții mai bune de...

Investiție finalizată în școlile și grădinițele din Lugoj. Mobilier și echipamente noi prin PNRR

Investiție finalizată în școlile și grădinițele din Lugoj. Mobilier și echipamente noi prin PNRR

de banatmedia
24 iun. 2026
0

Administrația locală din Lugoj a finalizat implementarea proiectului privind dotarea unităților de învățământ și a unității conexe din municipiu cu...

Alfred Simonis: „Am promis legături rutiere mai bune între localitățile din Timiș, iar acum livrăm”/Foto

Alfred Simonis: „Am promis legături rutiere mai bune între localitățile din Timiș, iar acum livrăm”/Foto

de banatmedia
20 iun. 2026
0

Patru investiții în infrastructura rutieră, foarte așteptate de timișeni, se află în faza de finalizare. Sunt lucrări realizate în zone...

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

de banatmedia
11 iun. 2026
0

Vicepreședintele Consiliului Județean Timiș, Alexandru Iovescu, susține că problema locurilor de parcare din zona Spitalului Clinic Județean de Urgență trebuie...

Știrea următoare
Fată de 12 ani, lovită de tramvai când trecea strada în Timișoara/Video

Fată de 12 ani, lovită de tramvai când trecea strada în Timișoara/Video

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro