BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Timișorenii își pot plăti taxele și impozitele locale începând cu data de 19 ianuarie

Timișorenii își pot plăti taxele și impozitele locale începând cu data de 19 ianuarie

banatmedia de banatmedia
14 ian. 2026
in Administrație
0
Share on FacebookShare on Twitter

Direcția Fiscală a Municipiului Timișoara reia încasarea taxelor și impozitelor locale începând cu data de 19 ianuarie 2026. Municipalitatea recomandă timișorenilor să plătească online pentru a evita drumurile și cozile.

Impozitul pe clădiri, terenuri și asupra mijloacelor de transport poate fi achitat atât online, cât și fizic, la casieriile Direcției Fiscale a Municipiului Timișoara, de pe strada A. Demetriade nr. 1 (incinta Iulius Mall), precum și la oficiile poștale din municipiu sau la stațiile SelfPay.

S-ar putea să-ți placă și:

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

11 iun. 2026
Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

10 iun. 2026

Municipalitatea pune la dispoziția timișorenilor două modalități proprii de plată online, prin intermediul platformei Direcției Fiscale a Municipiului Timișoara sau prin intermediul Portalului Unic. Totodată, cetățenii își pot plăti taxele și impozitele prin intermediul platformei online ghiseul.ro.

De asemenea, timișorenii pot utiliza rețeaua de Stații de Plată SelfPay, care cuprinde 200 de terminale amplasate în diverse zone ale municipiului. Plățile pot fi efectuate în numerar sau cu cardul bancar, iar terminalele vor elibera automat dovada plății în format tipărit.

Trei dintre terminalele SelfPay sunt amplasate în locații cheie din oraș:

  • Primăria Municipiului Timișoara, pe strada C.D. Loga nr. 1
  • Direcția Fiscală a Municipiului Timișoara din incinta Iulius Mall, pe strada A. Demetriade nr. 1
  • Direcția de Evidență a Persoanelor, situată pe strada Mihai Eminescu nr. 15

În anul 2026, Primăria Municipiului Timișoara acordă scutiri de taxe proprietarilor care investesc în reabilitarea clădirilor istorice, precum și organizațiilor neguvernamentale care prestează servicii sociale. Totodată, pentru plata anticipată a taxelor și impozitelor locale, efectuată până la data de 31 martie 2026, se acordă o bonificație de 10%.

În anul 2025, aproximativ 200.000 de persoane fizice și juridice și-au achitat impozitele locale, din care aproximativ 80.000 au folosit serviciile de plată on-line.

Programul cu publicul al Direcției Fiscale este luni – joi, în intervalul 08:30 – 16.00, și vineri, în intervalul 08:30 – 14.00. Pentru mai multe informații puteți accesa site-ul https://www.dfmt.ro/.

Tags: impozitetaxeTimisoara
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

de banatmedia
11 iun. 2026
0

Vicepreședintele Consiliului Județean Timiș, Alexandru Iovescu, susține că problema locurilor de parcare din zona Spitalului Clinic Județean de Urgență trebuie...

Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

de banatmedia
10 iun. 2026
0

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul prin care face serviciile publice mai ușor de accesat și folosit de la distanță. În...

Licitația Primăriei Timișoara pentru 10 troleibuze noi a atras două oferte

Licitația Primăriei Timișoara pentru 10 troleibuze noi a atras două oferte

de banatmedia
08 iun. 2026
0

Primăria Municipiului Timișoara continuă investițiile în modernizarea transportului public și creșterea calității serviciilor oferite călătorilor. Licitația organizată de municipalitate pentru...

Intervenții la clădirea de pe Loga 52 pentru a deveni grădiniță cu program prelungit

Intervenții la clădirea de pe Loga 52 pentru a deveni grădiniță cu program prelungit

de banatmedia
08 iun. 2026
0

Vila de pe Bulevardul Loga nr. 52, recuperată de Primăria Municipiului Timișoara în urma unui parcurs juridic îndelungat, va fi...

Știrea următoare
Județul Timiș, prezent la cel mai important târg internațional de turism al momentului din Viena

Județul Timiș, prezent la cel mai important târg internațional de turism al momentului din Viena

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro