BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Vila Internațional revine în patrimoniul județului. Alfred Simonis: „Am găsit imaginea perfectă a nepăsării și a jafului”/Foto

Vila Internațional revine în patrimoniul județului. Alfred Simonis: „Am găsit imaginea perfectă a nepăsării și a jafului”/Foto

banatmedia de banatmedia
13 mart. 2026
in Administrație
0
Share on FacebookShare on Twitter

Clădirea cunoscută de timișoreni drept Vila Internațional, fostă casă de oaspeți a lui Nicolae Ceaușescu, a revenit oficial în patrimoniul județului Timiș, după emiterea deciziei de expropriere. Anunțul a fost făcut de președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, care a declarat că imobilul a fost găsit într-o stare avansată de degradare.

Potrivit acestuia, autoritățile județene au intrat în clădire în dimineața zilei de astăzi, după aproape două decenii în care imobilul ar fi fost lăsat în paragină.

S-ar putea să-ți placă și:

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

11 iun. 2026
Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

10 iun. 2026

„Ceea ce am găsit aici este imaginea perfectă a jafului, a nepăsării și a modului în care sunt tratate zeci de clădiri de patrimoniu. O clădire abandonată, devastată, cu mobilier dispărut, spații lăsate în paragină, infiltrații și mucegai peste tot. Practic, o ruină”, a declarat Simonis.

Două decenii de degradare

Președintele CJ Timiș a subliniat că, în ultimii aproximativ 20 de ani, nu ar fi existat nicio investiție în clădire, în ciuda amplasării acesteia într-o zonă istorică centrală din Timișoara.

„Nu există nici măcar un semn că cineva ar fi avut vreodată intenția să investească în acest imobil și să pună în valoare această clădire aflată în zona istorică centrală a Timișoarei. Este greu de înțeles cum o clădire a putut ajunge într-o asemenea stare”, a mai spus Simonis.

Acesta susține că există suspiciuni că degradarea imobilului ar fi fost tolerată intenționat, astfel încât clădirea să devină, în timp, o oportunitate imobiliară.

Urmează evaluarea și reabilitarea

Autoritățile județene anunță că, săptămâna viitoare, dreptul de proprietate asupra imobilului va fi intabulat în cartea funciară. Ulterior, vor fi finalizate documentațiile tehnice și vor fi obținute avizele necesare pentru începerea lucrărilor.

„Urmează o evaluare completă a stării clădirii și vom stabili ce vom face pentru reabilitarea ei. Nu va fi ușor și nu se va face peste noapte, pentru că degradarea este majoră. Dar nu putem lăsa o ruină în mijlocul orașului”, a declarat președintele CJ Timiș.

Potrivit lui Alfred Simonis, recuperarea și restaurarea clădirilor istorice reprezintă o prioritate pentru administrația județeană. „Recuperăm patrimoniul, investim în clădiri și le redăm comunității. Facem totul pentru Timiș”, a concluzionat acesta.

Tags: Alfred SimonisTimisoaraVila international
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

de banatmedia
11 iun. 2026
0

Vicepreședintele Consiliului Județean Timiș, Alexandru Iovescu, susține că problema locurilor de parcare din zona Spitalului Clinic Județean de Urgență trebuie...

Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

de banatmedia
10 iun. 2026
0

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul prin care face serviciile publice mai ușor de accesat și folosit de la distanță. În...

Licitația Primăriei Timișoara pentru 10 troleibuze noi a atras două oferte

Licitația Primăriei Timișoara pentru 10 troleibuze noi a atras două oferte

de banatmedia
08 iun. 2026
0

Primăria Municipiului Timișoara continuă investițiile în modernizarea transportului public și creșterea calității serviciilor oferite călătorilor. Licitația organizată de municipalitate pentru...

Intervenții la clădirea de pe Loga 52 pentru a deveni grădiniță cu program prelungit

Intervenții la clădirea de pe Loga 52 pentru a deveni grădiniță cu program prelungit

de banatmedia
08 iun. 2026
0

Vila de pe Bulevardul Loga nr. 52, recuperată de Primăria Municipiului Timișoara în urma unui parcurs juridic îndelungat, va fi...

Știrea următoare
Timișoara: Ajustări la taxele și impozitele locale ca urmare a modificărilor legislative

Taxele și impozitele locale, suspendate temporar la Timișoara. Sistemul fiscal se actualizează pentru aplicarea unor reduceri retroactive

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro