Un bărbat de 44 de ani a fost rănit, vineri la prânz, după ce autoturismul pe care îl conducea a intrat în coliziune cu un tramvai într-o intersecție din Timișoara.
Accidentul s-a produs în jurul orei 12:15, la intersecția bulevardului Revoluției 1989 cu strada Nicu Filipescu.
Potrivit primelor cercetări efectuate de polițiști, șoferul, în vârstă de 44 de ani, circula pe bulevardul Revoluției 1989, dinspre strada Andrei Mocioni. Ajuns la intersecție, acesta nu ar fi respectat marcajul rutier care obliga deplasarea înainte și ar fi efectuat un viraj la stânga pe culoarea verde a semaforului, intrând în coliziune cu un tramvai condus de o femeie de 30 de ani, care circula din aceeași direcție, pe banda paralelă de mers.
În urma impactului, conducătorul autoturismului a fost rănit și transportat la spital pentru acordarea îngrijirilor medicale.
Atât șoferul, cât și vatmanița au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.
Polițiștii au deschis o anchetă și efectuează cercetări pentru a stabili cu exactitate cauzele și împrejurările în care s-a produs accidentul.






