Cinci persoane cu vârste cuprinse între 21 și 47 de ani au fost arestate preventiv pentru 30 de zile, după o amplă acțiune desfășurată de polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Timișoara și procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Timișoara.
Anchetatorii au documentat activitatea infracțională a suspecților, cercetați pentru trafic de droguri de risc, trafic de droguri de mare risc și efectuarea de operațiuni cu produse susceptibile de a avea efecte psihoactive, toate în formă continuată.
Potrivit probelor administrate în dosar, pe parcursul anului 2026, cei cinci ar fi procurat, deținut, manipulat, intermediat și comercializat în municipiul Timișoara diferite cantități de canabis, cocaină și N-Etilpentedronă. Drogurile erau vândute pentru sume cuprinse între 150 și 2.390 de lei.
Investigațiile au scos la iveală faptul că membrii grupării colaborau între ei, unii dintre suspecți având rolul de furnizori pentru ceilalți, substanțele interzise fiind cumpărate în scopul revânzării.
Pe durata urmăririi penale, oamenii legii au indisponibilizat peste 160 de grame de droguri și produse psihoactive. În urma celor nouă percheziții domiciliare efectuate miercuri, au fost descoperite și ridicate 44 de plante de canabis, recipiente și pungi cu substanțe vegetale și pulverulente, cântare de precizie, grindere, obiecte cu urme de droguri și alte mijloace de probă.
La data de 24 iunie 2026, procurorii DIICOT au dispus reținerea celor cinci persoane, iar joi, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Timiș a admis propunerea de arestare preventivă pentru o perioadă de 30 de zile.
Acțiunea a fost desfășurată cu sprijinul jandarmilor din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile „Glad Voievod” Timișoara.
Pe parcursul procesului penal, persoanele cercetate beneficiază de prezumția de nevinovăție, până la pronunțarea unei hotărâri definitive.








