BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Amenzi foarte mari pentru două firme din Timișoara care nu au respectat curățenia pe șantiere

Amenzi foarte mari pentru două firme din Timișoara care nu au respectat curățenia pe șantiere

banatmedia de banatmedia
01 mart. 2024
in Social
0
Share on FacebookShare on Twitter

Polițiștii locali din cadrul Serviciului Protecția Mediului au acționat în cursul zilei pe șantierul situat pe strada Locotenent Ovidiu  Balea, la amplasamentul Lidl, unde s-a constatat  ca Societatea Comercială Tatstyl Grup SRL executa lucrări de demolare fără a avea rampă de spălare, instalație de stropire cu apă pentru a împiedica producerea și răspândirea prafului și a depozitat pe amplasamentul șantierului deșeuri din construcții amestecate cu deșeuri periculoase și reciclabile, fără a efectua o sortare pe categorii a acestora în vederea asigurării unui grad înalt de reciclare sau reutilizare.

Ca urmare a acestor constatări, societatea în cauză a fost sancționată cu trei amenzi, în valoare totală de 65.000 lei, pentru lipsa rampei, ⁠neluarea măsurilor împotriva producerii și răspândirii prafului și depozitare de deșeuri amestecate, dispunându-se totodată reverificarea locației în vederea stabilirii conformării.

S-ar putea să-ți placă și:

5 Iunie – Ziua Împotriva Violenței asupra Copilului în România. DGASPC Timiș intervine non-stop prin Numărul Unic 119

5 Iunie – Ziua Împotriva Violenței asupra Copilului în România. DGASPC Timiș intervine non-stop prin Numărul Unic 119

05 iun. 2026
Primăria Timișoara pregătește extinderea serviciilor sociale din oraș

Primăria Timișoara pregătește extinderea serviciilor sociale din oraș

29 mai 2026

Tot în aceste zile, polițiștii locali din cadrul aceluiași serviciu au acționat, ca urmare a sesizărilor de la cetățenii care locuiesc în zonă, pe santierele de pe Strada Zefirului unde s-a semnalat că se ard deșeuri, fumul și mirosul devenind extrem de deranjant. În timpul verificărilor au fost surprinși în flagrant doi angajați ai SC AVG Constech SRL care au ars direct pe sol, pe amplasamentul santierului,  deșeuri din ambalaje,  resturi ale materialelor de construcții și deșeuri reciclabile.

Pentru aspectul constatat societatea comercială a fost sancționată contravențional cu amendă în valoare de 60.000 lei pentru nerespectarea Legii privind regimul deșeurilor.

Tags: amenzipolitia localasantiereTimisoara
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

5 Iunie – Ziua Împotriva Violenței asupra Copilului în România. DGASPC Timiș intervine non-stop prin Numărul Unic 119

5 Iunie – Ziua Împotriva Violenței asupra Copilului în România. DGASPC Timiș intervine non-stop prin Numărul Unic 119

de banatmedia
05 iun. 2026
0

            O statistică dureroasă, de Ziua Împotriva Violenței asupra Copilului în România: în județul Timiș, înregistrăm anual aproape 1.000 de...

Primăria Timișoara pregătește extinderea serviciilor sociale din oraș

Primăria Timișoara pregătește extinderea serviciilor sociale din oraș

de banatmedia
29 mai 2026
0

Primarul Dominic Fritz propune Consiliului Local achiziționarea unui imobil care va fi folosit pentru diversificarea serviciilor sociale din Timișoara. Imobilul,...

Razie de noapte printre motocicliști, la Timișoara. Polițiștii nu s-au plictisit

Razie de noapte printre motocicliști, la Timișoara. Polițiștii nu s-au plictisit

de banatmedia
24 mai 2026
0

Acțiune de tip „Blitz”, în noaptea de sâmbătă spre duminică, în Timișoara. Polițiștii rutieri, împreună cu specialiști ai Registrului Auto...

Timișoara are zbor direct spre Praga

Timișoara are zbor direct spre Praga

de banatmedia
24 mai 2026
0

Timișoara este conectată, în premieră, prin zbor direct cu unul dintre cele mai vizitate orașe din Europa. Prima cursă pe...

Știrea următoare
Marian Constantin Vasile candidează la funcția de primar: „Cred în șansa mea și a Timișoarei!”

Marian Constantin Vasile candidează la funcția de primar: „Cred în șansa mea și a Timișoarei!”

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro