BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Patru puncte de prim ajutor, în perioada caniculei, la Timișoara

5 puncte de prim ajutor, disponibile în Timișoara în zilele caniculare

banatmedia de banatmedia
24 iun. 2026
in Actualitate
0
Share on FacebookShare on Twitter

Primăria Municipiului Timișoara, în colaborare cu Direcția de Sănătate Publică Timiș, Crucea Roșie și Școala Postliceală „Henri Coandă”, deschide și în acest an puncte de prim ajutor unde cetățenii pot primi apă și asistență medicală de bază în perioadele cu temperaturi ridicate.

Aceste puncte vor funcționa în zilele în care temperaturile depășesc 35°C, în intervalul orar 10:00–18:00, și sunt destinate persoanelor afectate de temperaturile ridicate, în special vârstnicilor, copiilor și celor cu probleme de sănătate.

S-ar putea să-ți placă și:

Primăria Timișoara investește într-o sală multifuncțională la Colegiul Național Bănățean

Primăria Timișoara investește într-o sală multifuncțională la Colegiul Național Bănățean

24 iun. 2026
Timișoara: Vânzători prinși cu produse neconforme, cântare neverificate și scandaluri între comercianți/Foto

Timișoara: Vânzători prinși cu produse neconforme, cântare neverificate și scandaluri între comercianți/Foto

24 iun. 2026

Punctele de prim ajutor vor fi amenajate în următoarele locații:

  • Oficiul Poștal nr. 1 Timișoara, Bd. Revoluției din 1989 nr. 2
  • Opera Română Timișoara, Piața Victoriei
  • Oficiul Poștal nr. 5 (ghișeul nr. 1), str. 1 Decembrie 1918 nr. 90
  • Piața Iosefin
  • Piața Badea Cârțan

Municipalitatea va asigura aprovizionarea cu apă potabilă în toate punctele de prim ajutor și va desemna personal medical care va oferi asistență pe durata avertizărilor de cod portocaliu și cod roșu de caniculă.

Reamintim, în mai multe zone ale orașului, există fântâni forate, iar în Parcul Copiilor, Parcul Civic, Parcul Central, Parcul Alpinet, Parcul Catedralei și Parcul Adolescenței cetățenii au la dispoziție cișmele, accesibile și animalelor de companie.

Pe timp de caniculă, medicii recomandă evitarea deplasărilor între orele 11:00–18:00 și a expunerii prelungite la soare. Este important consumul a cel puțin doi litri de lichide, evitarea alcoolului și a băuturilor cu cofeină sau zahăr și alegerea unor alimente ușoare, precum fructe și legume. Se recomandă haine lejere, deschise la culoare, precum și folosirea pălăriei și a ochelarilor de soare.

Tags: caniculaTimisoara
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Primăria Timișoara investește într-o sală multifuncțională la Colegiul Național Bănățean

Primăria Timișoara investește într-o sală multifuncțională la Colegiul Național Bănățean

de banatmedia
24 iun. 2026
0

Primăria Municipiului Timișoara investește într-o sală multifuncțională pentru cei aproape 2.500 de elevi ai Colegiului Național Bănățean. Investiția vine să...

Timișoara: Vânzători prinși cu produse neconforme, cântare neverificate și scandaluri între comercianți/Foto

Timișoara: Vânzători prinși cu produse neconforme, cântare neverificate și scandaluri între comercianți/Foto

de banatmedia
24 iun. 2026
0

Poliția Locală Timișoara a intensificat controalele în piețele agroalimentare din oraș, iar rezultatele verificărilor din ultimele trei luni scot la...

Reparații pe două drumuri naționale din Timiș. Lucrările au început între Uivar și Pustiniș

Reparații pe două drumuri naționale din Timiș. Lucrările au început între Uivar și Pustiniș

de banatmedia
24 iun. 2026
0

Direcția Regională de Drumuri și Poduri Timișoara desfășoară lucrări de reparații la structura rutieră pe DN 59B, între Uivar și...

Încep lucrările la noile sensuri giratorii de pe drumul Timișoara – Giroc. Investiție de aproape 7 milioane de lei

Încep lucrările la noile sensuri giratorii de pe drumul Timișoara – Giroc. Investiție de aproape 7 milioane de lei

de banatmedia
24 iun. 2026
0

Consiliul Județean Timiș a dat ordinul de începere a lucrărilor pentru construirea a două noi sensuri giratorii pe drumul care...

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro