BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment
No Result
View All Result
BanatMedia
No Result
View All Result
Muzeul Banatului Muzeul Banatului Muzeul Banatului
Primăria Timișoara a publicat proiectul pentru Noul Campus Dual/Foto

Primăria Timișoara a publicat proiectul pentru Noul Campus Dual/Foto

banatmedia de banatmedia
22 ian. 2025
in Administrație
0
Share on FacebookShare on Twitter

Campusul dual, investiție strategică pentru Timișoara, va avea 36 de săli de clasă și laboratoare, cămin pentru 100 de elevi și studenți, mediatecă, sală și teren de sport și un centru digital. Potrivit studiului de fezabilitate, care va fi supus aprobării în următoarea ședință a Consiliului Local, campusul va putea găzdui 312 elevi și 156 de studenți.

„E un proiect al orașului în care ne-am unit forțele primăria, universitățile, școlile și mediul de afaceri. Timișoara este un pol economic important în întreaga regiune, dar ne confruntăm cu lipsa forței de muncă calificate. Prin acest proiect vrem să atragem în oraș tineri care vor să învețe și teorie și practică și care apoi să rămână în Timișoara pentru că își găsesc un loc de muncă atractiv. Prin acest proiect îi vom pregăti în domenii variate, de la horeca la mecanică și robotică”, spune primarul Dominic Fritz.

S-ar putea să-ți placă și:

Alfred Simonis: „Am promis legături rutiere mai bune între localitățile din Timiș, iar acum livrăm”/Foto

Alfred Simonis: „Am promis legături rutiere mai bune între localitățile din Timiș, iar acum livrăm”/Foto

20 iun. 2026
Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

11 iun. 2026

Potrivit documentației, în cele 4 etaje ale campusului vor funcționa 24 de săli și laboratoare preuniversitare, 12 săli și laboratoare universitare, laboratoare de biologie și chimie, ateliere pentru construcții, electrice, electronică și telecomunicații, industria apei, mecanică, robotică și horeca, precum și o mediatecă și un centru digital. În ceea ce privește cazarea tinerilor, terenul de 3 hectare pus la dispoziție de Primărie permite amenajarea a încă două cămine. Investiția este estimată la 35 de milioane de euro (TVA inclus) și mai include o aulă de 300 de locuri, sală mare de sport, teren de sport în aer liber amenajat pe acoperiș și un parc de 2 hectare, de care vor beneficia și locuitorii din zonă.

Finanțarea de 20,8 milioane de euro pentru campusul dual a fost accesată pe Planul Național de Redresare și Reziliență de Consorțiul Regional pentru Învățământ Dual Vest Timișoara, coordonat de Universitatea Politehnica Timișoara – lider de proiect. Consorțiul este format din 31 de parteneri – Primăria Timișoara, Universitatea Politehnica Timișoara, Universitatea de Vest Timișoara, Universitatea de Științele Vieții Regele Mihai I Timișoara, Inspectoratul Școlar, 7 licee, 16 companii și 3 asociații ale mediului de afaceri. 

Tags: campus dualTimisoara
banatmedia

banatmedia

Știri asemănătoare

Alfred Simonis: „Am promis legături rutiere mai bune între localitățile din Timiș, iar acum livrăm”/Foto

Alfred Simonis: „Am promis legături rutiere mai bune între localitățile din Timiș, iar acum livrăm”/Foto

de banatmedia
20 iun. 2026
0

Patru investiții în infrastructura rutieră, foarte așteptate de timișeni, se află în faza de finalizare. Sunt lucrări realizate în zone...

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

Alexandru Iovescu: „Timișorenii au nevoie de soluții, nu de blocaje administrative”. Apel pentru realizarea unei parcări în zona Spitalului Județean

de banatmedia
11 iun. 2026
0

Vicepreședintele Consiliului Județean Timiș, Alexandru Iovescu, susține că problema locurilor de parcare din zona Spitalului Clinic Județean de Urgență trebuie...

Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

Noi servicii digitalizate la Primăria Timișoara

de banatmedia
10 iun. 2026
0

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul prin care face serviciile publice mai ușor de accesat și folosit de la distanță. În...

Licitația Primăriei Timișoara pentru 10 troleibuze noi a atras două oferte

Licitația Primăriei Timișoara pentru 10 troleibuze noi a atras două oferte

de banatmedia
08 iun. 2026
0

Primăria Municipiului Timișoara continuă investițiile în modernizarea transportului public și creșterea calității serviciilor oferite călătorilor. Licitația organizată de municipalitate pentru...

Știrea următoare
Podul Iuliu Maniu: primele lucrări de consolidare de la inaugurare

Podul Iuliu Maniu: primele lucrări de consolidare de la inaugurare

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Banat Media se impune ca un punct de referință pentru cei ce caută informații locale autentice și verificate.

  • Contactează-ne

© 2024 BanatMedia.ro

No Result
View All Result
  • Acasă
  • Actualitate
  • Administrație
  • Social
  • Sănătate
  • Politică
  • Divertisment

© 2024 BanatMedia.ro